Kedvezményes hitellel segíti az állam a patikusokat
Elkészítette a kormány a javslatát a patikusoknak nyújtott hitelről, amivel kivásárolhatják a szakmai befektetőket. Ezek szerint a kamattámogatott hitel 3 százalékos lesz.
Elkészítette a kormány a javaslatát a gyógyszerészek többségi tulajdonának megszerzéséhez nyújtható kedvezményes hitelről.
A választásokat követően ugyanis a második Orbán-kormány első egészségügyi intézkedései között azt a törvényt hozta, hogy csak gyógyszerészek lehetnének a patikák többségi tulajdonosai. Azaz a szakmai befektetőket arra kényszerítenék, hogy 2014-ig tulajdonrészük 25, majd 2017-ig 51 százalékát adják el az ott dolgozó gyógyszerészeknek.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara adatai szerint 2347 közforgalmú, nem kórházi patika működik hazánkban. Ezek közül 487 esetében nem éri el a 25 százalékot a gyógyszerész tulajdoni hányada, 352-ben pedig 50 százaléknál kisebb.
A kormány honlapján elérhető javaslat szerint a program gazdája a Magyar Fejlesztési Bank, de a gyógyszerészek a kedvezményes hitelt a kereskedelmi bankoktól kérhetik. A hitel futamideje legfeljebb tíz év lehet, egyéves türelmi idővel. A kamat 3 százalékos lehet, ehhez nyújt az állam legfeljebb 7 százalékos támogatást.
A tervek szerint egyébként a hitelprogram mellett egy tőkeprogramot is ajánlanának, ami a Figyelő című hetilap szerint azt jelentené, hogy a gyógyszerész helyett átmenetileg az MFB-hez tartozó Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP Zrt.) szerezné meg a patikák 25, illetve 50 százaléknál nagyobb tulajdonrészét. Ám az adásvételi tárgyaláson kötelezően részt vesz a gyógyszerész is, és a megkötendő szerződésben kedvezményezettként rögzítik az adatait. Regisztrálják azt is, hogy a gyógyszerész a későbbiekben milyen módon, milyen ütemben vásárolja meg a KvfP Zrt.-től a többségi tulajdonrészét.
A javaslat erről csak annyit ír, hogy az Emberi Erőforrás Miniszternek június elsejéig kell kidolgoznia a részleteket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.