Az euró "rákos"
Két-három évvel ezelőtt az eurót ért szélütésről vagy infarktusról beszélhettünk "csupán", most azonban rákos daganatról. Helyes gyógyszerezéssel ez – elméletileg – gyógyítható. Életének megmentéséért azonban bizonyosan nagyon hosszú, szenvedésekkel teli harcot kell folytatni, a végeredmény pedig bizonytalan, mondja Thomas Mayer közgazdász a Deutsche Bank volt vezetőjének közgazdásza.
Két-három évvel ezelőtt az eurót ért szélütésről vagy infarktusról beszélhettünk "csupán", most azonban rákos daganatról – mondja az alapblognak nyilatkozó Thomas Mayer, a Deutsche Bank exvezérének közgazdásza. Helyes gyógyszerezéssel ez – elméletileg – gyógyítható. Életének megmentéséért azonban bizonyosan nagyon hosszú, szenvedésekkel teli harcot kell folytatni, a végeredmény pedig bizonytalan. Az euró fenntartását szolgáló gépezet repedezik, ilyen keretek közt elhalálozik a beteg.
A megoldás Mayer szerint az lehet, ha a közös pénz körüli szisztémáról először is lehámoznánk minden ideológiát, minden politikát, és azt úgy kellene működtetni, mint az aranystandardot a tizenkilencedik század végétől az első világháborúig. Az aranystandard modelljének megújított változata jelenti a megoldást, az euró fennmaradását a közgazdász szerint. Az övezet talán leggyengébb láncszeme Franciaország, az állam gazdasági teljesítményéhez mérten erősen túlméretezett a pénzügyi szektora, óriási a nemzetközi pénzügyi befektetőktől való függősége, gigantikus – a teljesítményhez képest – a költségvetési hiánya és az államadóssága. A piac politikai alapon ugyanakkor Németországhoz hasonlítja a franciákat, így bizalmat szavaznak Franciaországnak.
Nemrég megjelent könyvében Mayer azt javasolja Németországnak, hogy készüljön fel az inflációra. A közgazdász úgy véli, éppen Franciaországra és a többi gyengélkedő eurótagországra való tekintettel, inkább előbb mint utóbb, az európai pénzügyi intézmények megkezdik a németek által követelt szigor enyhítését. Az EKB hamarosan nem tehet egyebet, mint hogy a gyengéket mentse. Rájuk szabja ezentúl döntéseit, és rengeteg új pénzt fog bepumpálni a rendszerbe. Ebből infláció alakul ki az egész övezetben. Az inflációhoz igazított különféle, az egész németországi gazdasági, pénzügyi életet behálózó új szerződések együttesen végül is alternatív pénz kialakulásához fognak vezetni. Ez a pénz nem jelenik majd meg fizikai valóságában, a németek továbbra is euróval fognak fizetni, de megtakarításaik reális értékét csakis a banki és vállalati könyvelésekben használt alternatív pénzben kifejezett összegek fejezik ki, emelte ki Mayer.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.