2013. március. 06. 12:14 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 06. 12:13 Gazdaság

Finn jegybankelnök: tudatlanság és arrogancia okozta a válságot

A tudatlanságot és az arroganciát nevezte a pénzügyi válság legfőbb okainak Erkki Liikanen korábbi európai biztos, a finn jegybank elnöke egy szerdai brüsszeli sajtóbeszélgetésen.

Liikanen vezette azt a külső, független munkacsoportot, amelynek az volt a feladata, hogy javaslatot tegyen az Európai Bizottságnak az uniós szintű bankszabályozás átalakítására, reformjára. A finn jegybankelnök elmondta: arra kaptak megbízást, hogy értékeljék a hatályos szabályokat, a készülő reformokat, valamint javaslatot tegyenek arra, hogyan lehet az európai bankrendszert ellenállóbbá tenni a válságokkal szemben.

A finn jegybank vezetője szerint ha egy bank eléri azt a méretet, amikor már túl nagy ahhoz, hogy engedjék tönkremenni, akkor állami garanciát kap, és emiatt rendkívül olcsón tud forráshoz jutni. Egyben hajlamossá válik arra, hogy túl nagy kockázatokat vállaljon. A kockázatok felhalmozódása nagy veszélyforrás, és ha egy bank bajba kerül, akkor más pénzintézeteket is magával ránthat, a rendszer összetettsége pedig tovább nehezíti a kialakult helyzet kezelését – magyarázta.

"A mi nemzedékünk tartozik a jövőnek azzal, hogy megértsük: miért történt (a válság), mi romlott el, hogyan lehet helyrehozni és megakadályozni, hogy a jövőben megismétlődjön" - mondta Erkki Liikanen. Szerinte a tudatlanság és az arrogancia vezet a válsághoz. Az, amikor nem tanulunk a múlt hibáiból, és  úgy gondoljuk, hogy ennek dacára okosabbak vagyunk mindenkinél, aki előttünk járt – fogalmazott.

A korábbi vállalkozáspolitikai biztos a tőkemegfelelési követelmények szigorítását és az uniós bankszanálási szabályrendszer megteremtését sürgette. Azt mondta, hogy az Európai Bizottság erre vonatkozó javaslata jó, "de nem elég".

A tavaly októberben bemutatott Liikanen-jelentés arra tesz javaslatot, hogy a bankok betétgyűjtési és hitelkihelyezési tevékenységüktől jogilag válasszák külön kockázatos pénzügyi ügyleteiket, így azok elválnának a társadalmilag legfontosabb banki tevékenységektől, amilyen a jelentés szerint például a betétkezelés és a reálgazdaság finanszírozásának elősegítése. Így az egyik nem jelentene kockázatot a másikra, valamint az adófizetők kockázata is csökkenne, mert a különálló kereskedőház nem jelentene veszélyt a betétekre.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.