2013. január. 09. 13:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. január. 09. 14:59 Gazdaság

Megnyerhetetlen háborút vívnak Orbánék

A kiszámíthatatlan gazdaságpolitika és a jogbizonytalanság miatt nem lehet azzal számolni, hogy hosszú távra köteleződnek el hazánk mellett a cégek. A belföldi kereslet továbbra is a régió leggyengébbje, a beruházások elmaradása pedig a legsúlyosabb gond - írja Hamecz István.

"Gazdaságpolitikai értelemben a kormány egy rossz és megnyerhetetlen háborút vív, még ha társadalompolitikailag ügyét helyesnek és igazságosnak is gondolja" - írja Hamecz István, az OTP Alapkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója a Heti Válaszban.

A "Mi a baj a gazdaságpolitikával?" kezdetű véleménycikkben a Járai Zsigmond jegybankelnök alatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatói posztját betöltő Hamecz cikkében kifejti, hogy a gazdaságpolitika szokásos eszközei - például a fiskális és monetáris politika - egy ilyen környezetben hatástalanok maradnak. Hatástalan lépés lehet a kamatok csökkentése, amennyiben ha ez "nem jár a forint jelentős gyengülésével, segíthet valamennyit, de ennek nem lehet akkora hatása, hogy pótolni tudja a meg nem valósuló beruházásokat". A beruházások elmaradása pedig a legkomolyabb gondot jelenti.

A radikálisnak mondott gazdaságpolitikai fordulat ellenére "a belföldi kereslet továbbra is a régió legyengébbje, az exportértékesítéseink a régió átlagán felüliek, s e két tényező eredőjeként a régió legkomolyabb kereskedelmi többletét halmozzuk fel a külvilággal szemben". A cégek szerint hazánk első számú megoldandó problémája a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, a második pedig a jogbizonytalanság. "Ezek a válaszok teljes összhangban vannak a beruházások csekély mennyiségével" - emeli ki a közgazdász. Egy ilyen helyzetértékelés esetén nem várható hosszú távú elköteleződés.

A kormány Hamecz szerint kevés figyelmet fordít erre, miközben a klasszikus gazdaságpolitikai eszközök hatókörét mindenáron bővíteni szeretné, pedig a fiskális politikának ma már "amúgy sincs nagy mozgástere, a 2011-es nagy lazítás hatástalansága - amit a nyugdíjvagyon visszaállamosítása tett lehetővé - e tekintetben intő példa lehet".

A kamatcsökkentésre kitérve a közgazdász hangsúlyozza, hogy az fordítva is elsülhet, mivel "ha a forint esetleges leértékelődése miatt a monetáris politika tényleges hatása a kamatcsökkentés ellenére is megszorítóba válthat át". A meglóduló infláció elértékteleníteni a jövedelmeket, ez visszaveti a fogyasztást. A kormány ilyenkor csak segítője lehet a folyamatnak, nem irányítója. "Egyszerű, kiszámítható, átlátható szabályokra és jogbiztonságra van szükség" - írja Hamecz.

zöldhasú
Hirdetés