Ötven év kellhet a fizetésünk felzárkózásához
Új növekedési modellt kell kidolgozni Közép-Kelet-Európa és Délkelet-Európa számára, mert a tőkebeáramlásra és az exportnövekedésre épülő jelenlegi modell a válság tapasztalatai alapján túlhaladottá vált - mondta az osztrák központi bank elnöke egy pénzügyi találkozón, hétfőn Helsinkiben.
Ewald Nowotny az európai gazdasági integrációs konferenciát (CEEI) megnyitó beszédében rámutatott: az euróövezet és a közép-kelet-, illetve délkelet-európai térség gazdasági növekedési üteme közti különbség a korábbi 3-4 százalékpontról kevesebb mint 2 százalékpontra csökkent. "Ha ez így marad, több mint 50 évbe fog telni, míg a térség eléri az euróövezet jövedelmi színvonalát" - mondta Nowotny. Nyugat-Európa számára pedig már csak azért is fontos a regionális különbségek fokozatos felszámolása Európán belül, mert hosszabb távon ez lesz a növekedés hajtóereje - tette hozzá. A bankelnök kifejtette: az öt válságév megmutatta, hogy számos gazdasági nehézség a politikai és gazdasági intézményrendszer problémáira vezethető vissza.
"A (...) válság legfontosabb tanulsága az a felismerés, hogy az idegen tőke beáramlásán nyugvó modell hosszabb távon nem tartható fenn" - hangsúlyozta Ewald Nowotny, aki szerint válsághelyzetekben ez a modell nem állja meg a helyét. A térség számos országában lezajló "boom-bust-ciklusok", amikor a gyors fellendülést gyors összeomlás követi, tekintélyes gazdasági költségekkel járnak, és rontják a hosszú távú növekedési potenciált. "A fenntartható növekedést szem előtt tartva el kell kerülni az erős konjunkturális kilengéseket" - mondta Nowotny, jelezve, az új növekedési modell még nincs meg, azt még ki kell dolgozni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.