Veszteséget termelnek a magyar hitelintézetek
A hitelintézeti szektor a harmadik negyedévben veszteséges volt, így az első háromnegyedéves eredményszaldójuk is negatív. Ugyanakkor a harmadik negyedévben már nem nőtt a késedelmes hitelek aránya - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) gyorselemzéséből.
A hitelintézeti szektor a 2012 első negyedévi 37,7 milliárd forint nyereség, majd a második negyedévi 30,4 milliárd forint veszteség után a harmadik negyedévben 8,4 milliárd forint veszteséget termelt, így első három negyedévi adózott eredménye mínusz 1,1 milliárd forint volt.
A harmadik negyedévben csak a szövetkezeti hitelintézeti szektor volt nyereséges, a bankok és a fióktelepek veszteséget termeltek. A bankszektor eredményét döntően a polarizálódó nagybankok határozták meg: a szektor harmadik negyedévi bruttó nyereségének négyötöde öt nagybankhoz, míg a bruttó veszteség kilenctizede három masszívan veszteséges nagybankhoz kötődött.
A kamateredmény romlása az elemzés szerint megtorpanni látszik, harmadik negyedévi összege alig maradt el a második negyedévitől. A nem kamateredmény, valamint a rendkívüli eredmény alakulása ugyan a harmadik negyedévben kedvezőtlenebb volt, mint a másodikban, de a nettó értékvesztés képzés és céltartalékolás a harmadik negyedévet kevésbé terhelte, mint az azt megelőzőt.
A hitelintézetek nettó hitelállománya 2012 szeptemberében az előző havi 0,6 százaléknál lényegesen nagyobb mértékben, 2,1 százalékkal zsugorodott. Az előző hónapokhoz hasonlóan szeptemberben is mindhárom alszegmensnél csökkent az ügyfélhitelek állománya: a bankoknál 2,1, a fióktelepeknél 4,2, a szövetkezeti hitelintézeteknél 0,5 százalékkal.
A teljes hitelállományon belül a vállalkozói hitelállomány 0,2, a háztartásoknak nyújtottaké pedig 1 százalékkal esett vissza. A vállalkozói hitelek esetében a fióktelepek hitelállománya csökkent a legnagyobb mértékben (0,8 százalékkal), a háztartási hiteleknél pedig a bankok állománya esett vissza a legjobban (1 százalékkal).
Szeptemberben hitelintézeti szinten a vállalati betétek állománya 0,6 százalékkal, a háztartási betéteké 0,2 százalékkal visszaesett ugyan, ám az egyéb betétek emelkedése következtében a belföldi és külföldi ügyfelek együttes betétállománya összességében 1,4 százalékkal nőni tudott.
A belföldi ügyfelek betétállománya a teljes betétállománynál kisebb mértékben, 0,5 százalékkal emelkedett. A külföldiek betétállománya egy hónap alatt csaknem negyedével bővült, ám az eddigi tapasztalatok alapján elképzelhető, hogy amilyen gyorsan nőtt, olyan gyorsan csökkenhet is ez az állomány. Különösen egyes fióktelepeknél, de egyes bankoknál is jellemzően vannak olyan, jelentős pénzvolument mozgató külföldi ügyfelek, akik csak rövidebb időszakokra helyeznek el hazai viszonylatban nagy összegűnek számító betéteket a bankrendszerben - mutat rá a PSZÁF.
Amíg a hitelintézetek továbbra is csak viszonylag visszafogottan versenyeznek egymással a háztartások betéteiért – a háztartási betétek átlagkamatlábai jellemzően csökkentek a harmadik negyedévben -, addig a központi költségvetés továbbra is viszonylag magas hozammal kínálja különféle lakossági állampapírjait. A háztartások állampapír-állománya szeptemberben is dinamikusan (3,6 százalékkal) emelkedett, így a hónap végén a hitelintézeti háztartási betétállomány 14,1 százalékát tette már ki.
A felügyelet szerint pozitív fejlemény, hogy 2012 harmadik negyedévében nem nőtt a hitelintézetek teljes hitelportfólióján belüli késedelmes hitelek aránya (23,7 százalék), kedvezőtlen viszont, hogy ezen belül a nem teljesítő (90 nap késedelmet meghaladó) hitelek részaránya tovább emelkedett (0,2 százalékponttal 13,8 százalékra).
A lakossági hiteleket tekintve a késedelmes hitelek aránya ugyan minimálisan (0,1 százalékponttal, 32,8 százalékra) emelkedett, ezen az állományon belül csökkent viszont a nem teljesítő hitelek részesedése. Abban, hogy az összes hitel közül az átstrukturált hitelek részaránya a harmadik negyedévben 9,7-ről 11,5 százalékra növekedett, kiemelt szerepet játszott az árfolyamgátat választó lakossági hiteladósok miatti emelkedés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.