Megállapodás nélkül ért véget pénteken Brüsszelben az unió 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről tartott EU-csúcstalálkozó. Sajtójelentések szerint káoszba és zűrzavarba fulladt a csúcstalálkozó vége. Orbán Viktor szerint Magyarország számára előnyösebb az, hogy nem jött létre megállapodás, mint az, hogy a csütörtök éjjel ismertetett javaslatot fogadták volna el.
Pénteken délután öt előtt nem sokkal megállapodás nélkül ért véget a állam- és kormányfők 2014-2020 közti hétéves költségvetésről szóló brüsszeli csúcstalálkozója.
A huszonhetek miután csütörtökön egész nap bilaterális találkozókon egyeztettek Herman Van Rompuy-jal, az Európa Tanács elnökével, éjfélkor ültek csak le először a tárgyalóasztalhoz. Egy órával később azonban egy frissített javaslattervezet birtokában távoztak a csúcsnak helyet adó Justus Lipsius tanácsépületből.
Pénteken dél után ültek össze újra egyeztetni a frissített költségvetési javaslat alapján, ám négy-öt órányi tárgyalás után sem közeledtek érdemben az álláspontok. A hvg.hu diplomáciai forrásai szerint abban ugyan egyetértés volt a tagállamok közt, hogy nem érdemes a britek nélkül megállapodásra jutni, velük azonban David Cameron brit miniszterelnök jelenlegi parlamenti mandátuma mellett ez lehetetlen. Míg ugyanis a legutóbbi Van Rompuy javaslat 80 milliárdos vágás mellett 972 milliárd eurós főösszeggel számol, addig a brit alsóház nem kötelező érvényű határozata szerint Cameronnak 886 milliárd eurós határra kéne letornásznia az Európai Unió következő hét évének költségvetését.
Cameron igencsak keményen fogalmazott |
A leginkább kemény diónak bizonyuló David Cameron a sikertelen csúcs utáni sajtótájékoztatón igencsak keményen odamondogatott az uniós politikusoknak. A brit miniszterelnök átkozta az EU vezetőit azért, mert nem értettek egyet vele, és azokkal az országokkal, akikkel az uniós költségvetés csökkentését akarták elérni. Cameron szerint Van Rompuy javaslata "nem volt elég jó", az uniós intézmények pedig egy "párhuzamos univerzumban" élnek, és hozzá kell igazodniuk a valósághoz, vagyis vágni kell a büdzséből a gazdasági válság következtében. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke szerint ugyanakkor a helyzetet nem kell dramatizálni, mivel 2005-ben, a mostani költségvetési ciklusról történő alkudozáson sem született elsőre megegyezés. |
Az Európai Tanács hivatalos közleménye szerint az Európai Tanács felhatalmazza a testület elnökét az EB elnökével együtt, hogy a következő hetekben dolgozzanak tovább, és hogy konzultációkat folytassanak a 27 tagállammal a 2014-2020 közötti hétéves költségvetésről. Az Európai Tanáccsal lefolytatott kétoldalú és konstruktív tárgyalások azt mutatják, hogy megvan a potenciális lehetőség arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok és jövő elején megszülethessen a megállapodás. A közlemény leszögezi, hogy képesnek kell lenniük a tagállamoknak arra, hogy áthidalják a nézetbeli különbségeket. Az európai büdzsé az egész unió kohéziója. a növekedés és a munkahelyteremtés szempontjából is fontos.
Káoszba és zűrzavarba fulladt az uniós csúcs |
Az MTI jelentése szerint diplomaták azt közölték, hogy nem sikerült áthidalni azt a szakadékot, amely a kiadások drasztikus visszanyesését hajlíthatatlanul követelő britek és az ennél kompromisszumkészebb tagországok között keletkezett. A brit Guardian napilap tudósítása szerint ugyanakkor kisebbfajta káosz és zűrzavar alakult ki a tárgyalások lefújása után, mivel egyes delegációk, köztük a lengyelek, állítólag még azt mondták, hogy ők még ma este is folytatnák a tárgyalásokat. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.