Gazdaság hvg.hu 2012. szeptember. 04. 16:01

Állás nélküli fiatalok: ennél már csak rosszabb lesz

Az euróválság hatásai még Kelet-Ázsiában és Dél-Amerikában is érezhetőek, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet legfrissebb jelentése azt mutatja, hogy a fiatal álláskeresők helyzete csak romlani fog a következő években. Magyarországon is egyre komolyabb méreteket ölt a fiatal munkanélküliek száma.

Az euróválság korántsem csak a közös fizetőeszközt használó országokban szedi áldozatait. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb, a fiatalok globális munkaerő-piaci kitekintését taglaló jelentésében az elemzést készítők felhívják a figyelmet arra, hogy nem számolhatunk azzal, hogy 2017-ig javulna a fiatalok munkaerő-piaci helyzete. A jelentés szerint 2017-ben a világ fiataljainak mintegy 12,9 százaléka lesz munka nélkül. A részletes adatokat megnézve ugyanakkor komoly különbségek tapasztalhatóak.

A fejlett országok húzzák le a fejlődőket

A világ fiataljainak munkaerő-piaci helyzetére a következő években komoly hatással lesz az euróválság, mivel annak csápjai a föld, az öreg kontinenstől távolabbi részeibe, egészen Kelet-Ázsiáig vagy Dél-Amerikáig is elterjednek. Míg a fejlett országokban hiába csökkenhet majd 2017-re viszonylag nagyobb arányban a fiatalok munkanélküliségi rátája (17,5-ről 15,6 százalékra), ez nem lesz elég ahhoz, hogy a globális negatív irányú trendet megfordítsa, mivel a nyugati államok fiataljai a világ ifjúságának csak 13 százalékát képviselik. Mellesleg ez a 15 százalék jóval felette van a 2007-ben mért 12,5 százaléknak, így van még hova ledolgozni a mutatót.

Aggasztó méreteket ölt a dél-európai munkanélküli fiatalok száma
AP Photo

Azt hozzá kell tenni, hogy a fejlett országok között is jelentős eltérések tapasztalhatók, míg Spanyolországban és Görögországban jelenleg a fiatalok felének nincs munkája, addig Németországban, Svájcban ez a mutató 10 százalék alatt található. Az európai országok fiataljainak körében a távmunka is egyre nagyobb teret nyer, mivel sok esetben nincsen más alternatív foglalkoztatási forma. Emellett az európai fiatalok 17 százaléka dolgozik a fekete- és szürkegazdaságban.

Gyenge gazdasági fellendülés, gyenge munkaerő-piaci helyzetkép

A globális termelés gyengén muzsikált az utóbbi hat hónapban, és nem várható, hogy robosztus növekedésnek indul a közeljövőben. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) egyik friss elemzése szerint a világkereskedelem volumene, a fejlett országok lassulása miatt is visszaesőben van. A romló kínálati és keresleti szituáció odáig fajulhat, hogy a világgazdaság 2012 végére recesszióba kerülhet. Ehhez még hozzájárul az európai szuverén adósságválságok megoldatlansága is. Ennek következtében több régióban, Kelet-Ázsiában, a Közel-Keleten, Dél- és Délkelet-Ázsiában és Közép- és Kelet-Európában is romlani fog a fiatalok munkaerő-piaci helyzete. A legrosszabb szituáció a Közel-Keleten várható, ott az ILO azzal számol, hogy a mostani 26-ról 2017-re 28 százalékra kúszhat fel a fiatalok munkanélküliségi rátája

Magyarország szorult helyzetben

Az ILO Magyarországot mindössze egy esetben említi a jelentésben. E szerint Magyarországon a fiatalok 26 százalékának nincs munkája. A hazai helyzet javulására a beköszöntő recesszió miatt egyáltalán nem lehet számítani, a Tárki egyik kutatása szerint a 30 év alattiak 48 százaléka tervez külföldre menni, mert ennyire borúsan ítéli meg az itthoni helyzetet. Az új közoktatási és felsőoktatási törvény sem segít a fiatalok helyzetén, az ifjú álláskeresők pedig egyre hosszabb ideig vannak munka nélkül. A társadalmi depresszió hatása sok fiatalon is érezhető.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?