400 millió munkahellyel végzett a koronavírus
A nők aránytalanul rossz helyzetben vannak most a világ munkaerőpiacán.
A nők aránytalanul rossz helyzetben vannak most a világ munkaerőpiacán.
A 3,3 milliárd munkahely csaknem fele veszélybe került világszerte a koronavírus-járvány következében hozott drasztikus intézkedések miatt.
Nem csak a munkanélküliség a gond – írja jelentésében az ILO.
Az ENSZ munkaügyi szervezete (ILO) most tette közzé jelentését arról, hogy bolygónk lakóinak mekkora hányada kap valamilyen minimális szociális védelmet, biztosítást. Köztudott, hogy miközben a világ GDP-je nő, egyre nagyobbak az egyenlőtlenségek is, tehát a gazdagok egyre vagyonosabbak, a szegények egyre inkább kiszolgáltatottak lesznek. De.
Nyolc év alatt 5800 milliárd dollár pluszt jelentene a globális gazdaságnak, ha a nők esélyei javulnának a munkaerőpiacon.
Romlik a fiatalok foglalkoztatottsága, ennek köszönhetően csak idén fél millióval, vagyis 71 millióra emelkedik globálisan munkanélküli fiatalok száma. Az Európai Unió 28 tagállamában a 25 éven aluliak 13 százaléka tartozik a "relatív szegénységtől fenyegetett" kategóriába.
Egyre képzettebbek a munkavállalók világszerte, azonban nem mindig találnak megfelelő állást, azaz a felsőfokú oktatáshoz való egyre jobb hozzáférés nem csökkenti a munkanélküliséget – derült ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb felméréséből, amelyben az oktatás és a munkaerő-piaci elhelyezkedés kapcsolatát vizsgálták.
A fiatalok globális munkanélküliségi rátája továbbra is jelentősen meghaladja a válság előtti szintet a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szerint. Annak ellenére magas marad ez a szint, hogy kevesebb a munkanélküli fiatal, mivel a fiatal foglalkoztatottak száma is csökken.
Csökkent az álláskeresők száma januárban a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett adatok alapján, az év első hónapjában 413,8 ezren kerestek állást, 5,3 százalékkal kevesebben, mint egy évvel korábban.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint az elkövetkező 5 évben nőni fognak a társadalmi különbségek és a munkanélküliség is tovább nő.
A világon működő cégek nagyjából harmadát nő vezeti vagy pedig női tulajdonosa van. Érdekes, hogy a legtöbb női főnök nem is az esélyegyenlőségre sokat adó országokban van, hanem három, kevésbé fejlett gazdasággal rendelkező kis államban – derül ki az Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, az ILO friss tanulmányából. Magyarország a 106-os lista második negyedében van, a sor legvégén egytől egyig arab országok vannak.
A vizsgált 178 országban a 65 évesnél idősebb emberek 48 százaléka semmiféle anyagi juttatásban nem részesül, nem mehet nyugdíjba, hanem továbbra is dolgoznia kell, gyakran nyomorúságos körülmények között alacsony jövedelemért.