2012. augusztus. 09. 18:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 09. 18:17 Gazdaság

Költségvetési felügyelőket küldenek az egyetemekre és a főiskolákra

Költségvetési felügyelőket küld a kormány több főiskolához, egyetemhez és szakiskolához, valamint a Magyar Országos Levéltárhoz – derül ki egy kormányhatározatból, amely csütörtökön jelent meg a Magyar Közlönyben.

Több főiskolához, egyetemhez, szakiskolához, és a Magyar Országos Levéltárhoz költségvetési felügyelőket küld a kormány a Magyar Közlönyben csütörtökön megjelent kormányhatározat szerint.

Főfelügyelő kerül az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez (amely így a tavalyi felügyeletet is beszámítva gyakorlatilag tartós kormányzati „gondnokság” alatt áll), valamint felügyelő lesz a Miskolci Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Főiskolán, a Dunaújvárosi Fõiskolán, az Eötvös József Fõiskolán, a Nyíregyházi Fõiskolán, és az Eszterházy Károly Fõiskolán. Emellett felügyelőt rendelnek ki a NEFMI Gyermekvédelmi Szolgáltató Központ, Esztergomi Gyermekotthon, Általános iskola és Szakiskolához, és a Károlyi István Gyermekközponthoz is.

Mire jó a revizor?

Matolcsy Györgynek kell megbíznia a feladattal a kormánytisztviselőket, és egy tisztviselő akár több intézménynél is elláthatja majd a feladatát a spórolás érdekében. A költségvetési felügyelők intézményét Franciaországtól vette át a magyar kormány 2010-ben a kormányváltás után, és kirendelésük célja - a korábbi hasonló kormányhatározatok alapján - általában a takarékoskodás, a szabályszerű működés vagy a költségvetési politikával való összhang biztosítása. A revizoroknak és Matolcsy Györgynek komoly hatalma lehet ezzel az érintett intézmények felett. Ugyanis a felügyelő beleszólhat az intézmény döntéseibe, és ha az intézményvezetővel esetleg konfliktusa támad a szabályok szerint a nemzetgazdasági miniszternek kell döntenie.

Elvileg  olyan intézményeknél jelennek meg ezek a kormánytisztviselők, ahol szabályszerűtlenségek merülnek fel, vagy elszaladnak a kiadások. Azonban tavaly ősszel előfordultak olyan esetek is, amikor az érintett intézmények vezetői politikai nyomásgyakorlást sejtettek amögött, hogy felügyelőket küldött rájuk a kormány, ugyanis a pénzfelhasználásukkal állításuk szerint nem voltak problémák.     

Szorítják az intézményeket

Tavaly sok intézmény járt hasonlóan. A kormány már év elején 250 milliárd forintos zárolást hajtott végre a minisztériumok és háttérintézményeik kiadásaiban (és idén is több lépésben tovább csökkentette a kiadásaikat).   

Tavaly felügyelőt kapott a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, a Budapesti Corvinus Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem, a Nyugat-magyarországi Egyetem, a Károly Róbert Főiskola, a Szolnoki Főiskola, az Országos Idegtudományi Intézet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Országos Sportegészségügyi Intézet (közismert nevén sportkórház), valamint a Munkaerő-piaci Alap.

2011 őszén a kabinet további 16 kulturális, felsőoktatási és egészségügyi intézményhez küldött pénzügyi gondnokot. Így járt például a Szegedi Tudományegyetem, a Zeneakadémia, a Szent István Egyetem, Széchenyi István Egyetem, Kaposvári Egyetem, Magyar Nemzeti Galéria, Iparművészeti Múzeum, Magyar Művelődési Intézet, Pesti Magyar Színház, az idei évtől pedig a SOTE, a Debreceni Egyetem, a Mátrai Gyógyintézet, az Országos Korányi Intézet, a balatonfüredi szívkórház, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet és a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.