2012. április. 17. 16:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 17. 16:09 Gazdaság

Egy olajcég államosítása miatt vitatkozik az EU Argentínával

Az Európai Bizottság elítélte, hogy Argentínában államosítják a döntően spanyol kézben lévő YPF olajvállalatot. José Manuel Durao Barroso, az uniós testület elnöke egy más témájú brüsszeli sajtótájékoztatón mélységes csalódásának adott hangot a hétfőn bejelentett döntés miatt.

A brüsszeli bizottság szóvivője szokásos napi sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az EU lemondta a héten tervezett EU-argentin hivatalos találkozót. Pia Ahrenkilde Hansen arra figyelmeztetett, hogy a Buenos Aires-i döntés bizonytalanságot teremt, amivel nem segíti a gazdasági kapcsolatokat.

Cristina Kirchner argentin elnök hétfőn jelentette be, hogy javasolja az ország legnagyobb olaj- és gázipari vállalatának számító YPF államosítását. A terv az, hogy a most csaknem 60 százalékban spanyol kézben lévő cég 51 százaléka az állam tulajdonába kerül.

Az Európai Bizottság már a döntés meghozatala előtt jelezte, hogy ebben az ügyben Spanyolországot támogatja. Barroso kedden maga is úgy fogalmazott: azt remélték, hogy az argentin vezetők további egyeztetésig várnak a döntéssel.

Az uniós végrehajtó testület már korábban sürgette Argentínát, hogy védje meg a területén megvalósított külföldi befektetéseket, és találjon olyan megoldást, amely nem befolyásolja a munkakapcsolatokat az ország uniós partnereivel.

Kirchner ugyanakkor a döntést bejelentésekor elutasította a külföldi nyomást. "Államfő vagyok, nem gengszter" - mondta a Financial Times című brit lap tudósítása szerint.

Az államosítási határozat miatt Spanyolország hazarendelte Buenos Aires-i nagykövetét. Az unióban várhatóan jogi lépéseket tesznek az argentin döntés ellen.

Az YPF és a mostani fő birtokos Repsol cég értékpapírjainak ára jelentősen csökkent kedden a nemzetközi tőzsdéken.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.