2012. február. 24. 13:27 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 24. 16:09 Gazdaság

Javult a magyar CDS-felár

Idei mélypontjára süllyedt a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása a pénteki londoni kereskedésben, tükrözve a piac derűlátását a görög adósságátrendezési tervekkel és az azonnali görög államcsőd elkerülhetőségével kapcsolatban.

A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar kormánykötvény-kötelezettségek törlesztési leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a pénteki londoni jegyzésben 518 bázispont környékén mozgott az előző esti 525,0 bázispontos záró után.

Az irányadó ötéves magyar szuverén devizakötvények CDS-árazása az idén először süllyedt 520 bázispont alá.

A magyar CDS-árfolyamok az idei év első kereskedési hetében még 750 bázispont - tízmillió euró magyar kötvényadósságra évi 750 ezer euró - feletti rekordokon jártak, vagyis az év eleje óta több mint 230 ezer euróval lett olcsóbb az irányadó futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számolt törlesztésbiztosítási díja a londoni piacon.

A CDS-tranzakciók árazása jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.

Magyarország CDS-árazása most számottevően alacsonyabb például az euróövezeti tag Írországénál: a pénteki londoni kereskedésben az ír CDS-tranzakciók díja 570 bázispont körül mozgott Londonban az 577,8 bázispontos előző záró után.

A Commerzbank pénzügyi elemzői pénteki londoni kommentárjukban a kockázatvállalási hajlandóság erősödését egyebek mellett azzal magyarázták, hogy a görög kormány az adósságátrendezés során kollektív fellépési záradékot (collective action clause) kíván érvényesíteni.

A cég szerint a piac erre azért reagál ennyire kedvezően, mivel ezzel az intézkedéssel növekszik az esélye egy olyan mértékű görög adósságcsökkentésnek, amelynek nyomán, hosszú távon a görög államadósság-teher ismét fenntarthatóvá válik.

A kollektív fellépési záradék érvényesítésével elég ugyanis, ha a görög adósságpapírokat tartó magánbefektetők kétharmada beleegyezik az adósságállomány átstrukturálásába, és ebben az esetben ez a többi befektetőre is kötelező lesz.

A Commerzbank elemzői szerint így rövid távon jelentősen csökkent annak a veszélye, hogy Görögország szabályozatlan körülmények között csődbe megy.

A Görögország számára a héten elfogadott nemzetközi segélyprogram magánszektorbeli adósságcsere-elemét azonban a hitelminősítők technikai értelemben törlesztésképtelenné válásnak tekintik.

A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - a brüsszeli megállapodás másnapján Londonban bejelentette, hogy a hosszú futamú görög szuverén adósbesorolást a már addig is rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "CCC"-ről meredek leminősítéssel "C"-re rontotta. A Fitch Ratings a leminősítés indoklásában közölte, hogy a görög mentőcsomagban szereplő adósságcsökkentést mindezek alapján, saját kritériumai szerint értékvesztéssel járó kötvénycserének - "distressed exchange" - tekinti, és úgy tartja, hogy a magánszektorbeli befektetők adósságcseréje révén végrehajtott görög közadósság-csökkentés besorolási szempontból nem törlesztésnek felel meg.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.