Fellegi Tamás, a Magyarország és a nemzetközi pénzügyi szervezetek közötti tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter megbeszéléseket kezdett hétfőn Washingtonban a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF) - közölte a washingtoni magyar nagykövetség.
A miniszter a hét során több alkalommal találkozik az IMF vezetőivel, csütörtökön pedig fogadja őt Christine Lagarde IMF-főigazgató is. Programja részeként megbeszélést tart még az amerikai külügyminisztérium illetékeseivel is.
Szörényi András, az amerikai magyar nagykövetség munkatársa a hvg.hu kérdésére azt mondta, a ma kezdett megbeszélések még nem a tulajdonképpeni hiteltárgyalások, hanem azok előkészítésére szolgálnak - a csütörtöki, IMF-főigazgatóval zajló találkozó is ilyen előkészítő megbeszélés lesz.
Az IMF-fel folytatandó hivatalos tárgyalások előkészítésére és az előzetes álláspontok egyeztetésére Washingtonba utazott delegáció tagja Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke és Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára is. A nagykövetség sajtóközleményében hangsúlyozta, hogy a kormány együttműködik a Magyar Nemzeti Bankkal, továbbra is tiszteletben tartja és biztosítja függetlenségét.
"Határozott kormányzati szándék az egyeztetéseket követően egy gyors megállapodás elérése, amely hozzájárul a piaci bizalom helyreállításához. Az ország piaci finanszírozásának biztosításához a nemzetközi pénzügyi szervezetek hitelei által kínált védőhálót biztosító konstrukcióra van szükség" - hangsúlyozza a washingtoni nagykövetség közleménye.
Orbán Viktor miniszterelnök a tárgyalásokat megelőzően közölte: Fellegi Tamás főtárgyaló mandátuma négy kérdésre terjed ki. E szerint a tárca nélküli miniszter minden olyan hitelformát elfogadhat újabb kormányzati egyeztetés nélkül, amely abban segíti Magyarországot, hogy továbbra is a nemzetközi pénzügyi piacokról finanszírozhassa magát, vagyis amely nem kiváltja a piaci finanszírozást, hanem "megerősít bennünket a piacokon".
"Ezért mondjuk azt, hogy mi az IMF-től egy védelmi hálót várunk. Az ország működéséhez szükséges pénzt a piacokról akarjuk megszerezni, de világos jelzést akarunk adni nekik, hogy Magyarország az elérhető források beszűkülése, az euróválság jelentős elhúzódása esetén is rendelkezik azokkal a forrásokkal, amelyek a biztonságos működéshez és a növekedéshez szükségesek" - mondta.
Fellegi Tamás azt is egyértelműsítheti a tárgyalásokon - folytatta a kormányfő -, hogy Magyarország készen áll arra, hogy az IMF-fel egyeztetve hajtsa végre azt a programot, amelyben megállapodnak. Természetesnek tartja ugyanis, hogy az IMF olyan gazdaságpolitikát akar látni Magyarországon, amely garancia arra, hogy visszakapja a pénzét.
A főtárgyaló meg fogja erősíteni azt a kormányzati vállalást is, hogy a válságadók kivezetése után a 2013-as költségvetés hiánya is 3 százalék alatt lesz - közölte a miniszterelnök. "Részünkről semmilyen előfeltétele nincs a tárgyalásoknak, azok során minden olyan kérdés megvitatható, amelyet a tárgyalófelek szükségesnek tartanak" - rögzítette Orbán Viktor Fellegi Tamás mandátumának negyedik pontját.
Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója a múlt héten a CNN-nek a tárgyalásokról előzetesen azt mondta, a valutaalap "nem enged, nem köt kompromisszumot, de nem is áll fel az asztaltól". Az IMF-vezér itt nyilvánvalóan a korábban sérelmezett két törvényre, a stabilitási, valamint az MNB-törvényre célzott, amelyek módosítását mind a Nemzetközi Valutaalap, mind a másik tárgyalópartner, az Európai Unió végrehajtó szerve, az Európai Bizotság is követelte.
Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa hétfőn azt is kijelentette, hogy "ez a kérdés egyike lesz az előfeltételeknek", mert Magyarország nemrégiben elfogadott jegybanktörvénye sérti az uniós jogot, és veszélyezteti a jegybank függetlenségét.
Az Európai Bizottság ráadásul hamarosan elkészül a magyar jegybanktörvény elemzésével, a január 16-i héten Brüsszelbe készülő Fellegi pedig egyelőre időpontot sem kapott a pénzügyi biztostól.
Egy, a múlt pénteken kiszivárgott jelentéstervezet szerint az IMF azonban több elvárást is támaszt majd Magyarországgal szemben, és javasolni fogja a magáncsőd bevezetését, melynek ötletét októberben Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter még elutasította.
Londoni elemzők hétvégi értékelése szerint pedig Magyarország jövőbeni finanszírozási igényei alapján egy 20 milliárd euró körüli összértékű IMF/EU-program lenne hitelesnek tekinthető segítség piaci szempontból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.