Három napjuk maradt a devizahiteleseknek, hogy végtörlesztési igényüket jelezzék bankjuknak. Az új szabályozás szerint nekik aztán egyetlen hónapjuk van, hogy ki is fizessék hitelüket. A bankoknak azonban több módszerük is van arra, hogy az utolsó pillanatban kifogjanak a végtörlesztőkön - derül ki az azenpenzem.hu legújabb bejegyzéséből.
A maival együtt alig több mint három napjuk van a devizahiteleseknek, hogy jelezzék, élni kívánnak a kedvezményes végtörlesztés lehetőségével. A bankok azonban ehhez semmilyen extra segítséget nem nyújtanak ügyfeleiknek – írja az azenpenzem.hu legújabb bejegyzésében.
A portál mindenekelőtt arra figyelmezteti olvasóit, a végtörlesztési igény jelzését nem érdemes az idei utolsó banki munkanapra hagyni, ugyanis pénteken már több pénzintézet délben bezár.
A pénzintézetek már most jelzik, hogy a végtörlesztési hajrá hatalmas terhet jelent számukra.
Meglepetés a szerződés aláírásakor
A bankok az első elhárító lépés, a végtörlesztésre használható forinthitelek megdrágítása után egyéb módokat is kitaláltak arra, miként nehezítsék meg azoknak a dolgát, akik devizahitelektől csak forintkölcsön felvétele révén tudnának megszabadulni.
A szóbeli ígéret után sokakat a szerződés aláírásakor ér a meglepetés: más összegre és más feltételekkel szerződik a bank. Azonban, ha valaki a bank hibája miatt nem tud végtörleszteni, a felügyelethez fordulhat. Még ha ki is fut a határidőből, de a PSZÁF neki ad igazat, polgári peres eljárásban kérhet kártérítést - tájékoztatták az azenpenzem.hu-t a felügyeletnél.
Szigorítanak a feltételeken
A portál olvasói levelekre hivatkozva azt írja: az FHB az ünnepek előtt egyik vidéki nagyvárosi fiókjában azzal utasította el ügyfelét, hogy azért nem kaphat forinthitelt, mert az ingatlan nem megyeszékhelyen található. Pedig a megelőző héten még a kölcsön törlesztőrészletét is megmondták.
Ugyanerről a bankról többen is azt írták, hogy az ügyintéző azt tanácsolta, a végtörlesztési szándékot csak december közepén jelezzék, és akkor indítsák a forinthitel igénylését is.
Időközben azonban a pénzintézet szigorított, így az addig rendben törlesztő adósoknak a kölcsönük 30-40 százalékát kitevő hitelt (tehát az adósok 60-70 százalékot megtakarításaikból tudtak volna fedezni) sem engedélyezték.
A végsőkig hárítanak
Az elutasítási indokok között szerepel az is, hogy az eredeti hitelt folyósító bank nem járul hozzá, hogy a jelzálogbejegyzésben más megelőzze (erre az újabb forinthitel miatt van szükség). A végtörlesztők azt is jelezték, egyes bankok magas jövedelem igazolását várják el.
Az is megesik, hogy a bank nem fogad el adóstársat. Végső érvként pedig az ingatlan elhelyezkedését hozzák fel. Ha valakin még így sem tudnak kifogni, mert birtokol másik, jobb helyen levő ingatlant is, akkor a mattot azzal viszik be, hogy nem járulnak hozzá a fedezetcseréhez.
A közszolgálati dolgozókkal viszont nem biztos, hogy meg tudnak majd birkózni. A kormányzat ugyanis egyes értelmezések szerint, akár a bankokkal kötött megállapodás megszegését is vállalná azért, hogy a közszféra dolgozói közül minél többen végtörlesszenek.
Matolcsy György és a Magyar Bankszövetség december közepén állapodott meg a bankok hitelesmentő csomagjáról, amely jelentős áldozatvállalást jelent majd a bankok és az állam részéről is. A megállapodás egyik legfontosabb eleme (melyről azóta Matolcsy törvénymódosító indítványt is benyújtott a parlamentnek), hogy december 30-ig kezdeményezhetik a kedvezményes végtörlesztést, január 31-ig kell kifizetni a teljes összeget vagy igazolni az összeg meglétét. A végső fizetési határidő azonban február 28.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.