Az AXA továbbra is vitatja a PSZÁF tegnap publikált határozatát, amelyben a felügyelet 100 millióra bírságolta a céget. A pénztári megtakarítások közvetlen és közvetett befektetési eszközökbe helyezésére vonatkozó jogszabályt a felügyelet a múlt évben visszamenőleges hatállyal újraértelmezte, és ez alapján hozta meg az AXA-t elmarasztaló határozatát - írta közleményében a pénzügyi vállalat.
A PSZÁF módosult jogszabály-értelmezését a szektor néhány szereplője már megtámadta, és az ezzel kapcsolatos bírósági eljárások jelenleg is folyamatban vannak - olvasható az AXA szerdai közleményében. "Az AXA fenntartja magának a jogot további lépések megtételére, továbbá a mindenkori jogszabályoknak megfelelve és a nyugdíjpénztári tagok érdekeinek figyelembe vételével számításba veszi az előtte álló valamennyi lehetőséget" - tette hozzá a vállalat.
A társaságnál megismételték, hogy megdöbbenéssel értesültek a PSZÁF tegnap publikált határozatáról, melyben a felügyelet 100 millió forintos bírsággal sújtotta az alapkezelő leányvállalatot és felszólította a pénztári vagyonkezelésre vonatkozó jogszabályi előírások betartására.
Az AXA álláspontja szerint az AXA Önkéntes- és Magánnyugdíjpénztárnál a pénztári vagyonkezelés során fölmerült költségek jogszerűségének áttekintésére indított felügyeleti vizsgálat tárgyát képező időszakban az alapkezelő jóhiszeműen, a mindenkori jogszabályi előírásoknak megfelelően végezte tevékenységét.
A PSZÁF keddi közleménye szerint a felügyelet célvizsgálatot folytatott le az AXA Önkéntes- és Magánnyugdíjpénztárnál a pénztári vagyonkezelés során fölmerült költségek jogszerűségének áttekintése céljából. A PSZÁF a pénztári vizsgálatot lezáró határozatában akkor megállapította: az AXA nyugdíjpénztára indokolatlan többletköltséget okozott magán-nyugdíjpénztári tagjainak az AXA alapkezelője által kezelt befektetési alapokban történt egyes befektetéseivel.
Az AXA nyugdíjpénztár által – a PSZÁF fenti határozatának végrehajtásaként – benyújtott intézkedési terv szerint, a nyugdíjpénztár által kimutatott jogtalan többletköltség 808 millió forint volt, amelyből azonban az AXA alapkezelője – az AXA nyugdíjpénztárának felszólítására – csak mintegy 158 millió forintot térített meg.
A PSZÁF az AXA alapkezelőjével szemben is célvizsgálatot folytatott le, amelyben a vagyonkezelői befektetések során alkalmazott egyes befektetési eszközök jellegét, a mögöttes eszközök sokszínűségét, a költségek különböző befektetők közötti megoszlását, s a méretgazdasági szempontokat ellenőrizte. Ezek alapján megállapította, hogy a vagyonkezelő többször közvetett befektetési eszközökbe – az alapkezelő által létrehozott, döntően a pénztár által lejegyzett, viszonylag kisszámú értékpapírt magába foglaló befektetési alapokba – helyezte el a pénztári megtakarításokat, noha az ugyanolyan befektetési összetételt megvalósító közvetlen befektetések lényegesen alacsonyabb költségűek lettek volna.
A PSZÁF az AXA alapkezelőnél elvégzett vizsgálatában kirívóan súlyos jogsértésnek minősítette, hogy a vagyonkezelő az AXA nyugdíjpénztárával kötött befektetési szolgáltatási szerződése keretében – jogszabályt sértve – nem a pénztár érdekeivel összhangban járt el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.