Tegnap elfogadta a parlament a jövő évi adószabályokat, köztük a baleseti adót, melyet végül a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (kgfb) árának harminc százalékában határozták meg. Az adót a biztosítóknak kell megfizetniük, de azáltal, hogy nem fix összeget állapítottak meg, a biztosítók nehezebben kalkulálhatnak és még a költségvetés is pórul járhat.
Bár a baleseti adó bevezetéséről tegnap a jövő évi adószabályok elfogadásával döntött a parlament, a biztosítók nem lettek sokkal okosabbak. Amíg a végrehajtási rendelet el nem készül, legfeljebb elméleti kalkulációkat gyárthatnak arról, hogy az adót mikor és milyen módon fogják beszedni.
Mivel a kötelező biztosítási díjak közzétételi napján, november másodikán a baleseti adó még csak egy törvényjavaslat passzusaként létezett, a biztosítók a 30 százalékos "felárat" még nem tudták betervezni a kgfb-be, így az adót majd csak ezt követően fogják áthárítani az autósokra.
Sokba kerül a megoldás a biztosítóknak
A biztosítók szerint a százalékos adómérték helyett egyszerűbb és átláthatóbb megoldást jelentett volna a fix összegű adókivetés. Így viszont a számlázási és informatikai rendszereiket az új helyzethez kell igazítaniuk, aminek a költsége akár tízmilliós nagyságrendű is lehet. Márpedig ezt előbb-utóbb a fogyasztókkal szemben érvényesíteniük kell - tudtuk meg biztosítói forrásból.
A finisébe érkezett kgfb-kampányban a legaktuálisabb kérdéssé az vált, hogy mennyien veszik igénybe az idei áresést, és váltanak olcsóbb kötelezőre úgy, hogy a baleseti adóval jelentkező többletterhet akár teljes egészében megspórolhassák. Ha a prognosztizált egymilliós átszerződés reálissá válik, úgy az államkassza számára mindez azt is jelentheti, hogy a korábban 30 milliárd forintra tervezett adóbevétel akár a 20 milliárd forintos határ alatt maradhat. Az autósoknak pedig a baleseti adó újabb érv amellett, hogy kihasználják a biztosítók által kínált kgfb-kedvezményeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.