Gazdaság MTI 2011. október. 20. 16:39

Beemelnék a nemzeti jogba a deficit- és adósságkorlátot

Az euróövezet 17 országa azt tervezi, hogy a jövő év végéig beemelik saját nemzeti jogrendszerükbe a 3 százalékos GDP-arányos költségvetési hiányra és a 60 százalékos állami eladósodásra vonatkozó uniós korlátozásokat.

Ezt a vasárnap Brüsszelben tartandó euróövezeti csúcstalálkozón kívánják elhatározni, miként az a tanácskozás kiszivárgott záródokumentum-tervezetéből kiderül. A szövegtervezet szerint a közös pénzzel fizető országok állam-, illetve kormányfőinek kötelezettségvállalása arra vonatkozna, hogy a fent említett korlátokat 2012 végéig, "lehetőség szerint alkotmányos szinten" tennék a nemzeti jogrendszerük részévé. Az eurózóna csúcstalálkozója vasárnap délutántól estig tart majd. Előzőleg a nap folyamán a 27 EU-ország tart csúcsértekezletet Brüsszelben.

Az unióban már 1999 óta érvényben vannak azok a szabályok, amelyek szerint a tagországoknak törekedniük kell a kiegyensúlyozott költségvetésre, a hiány visszaszorítására, és elvben szankcióval is sújthatók azok a tagállamok, amelyek nem ennek szellemében alakítják pénzügyeiket. Az előírások érvényesítési mechanizmusa azonban mindeddig hiányzott, és szankciókat nem alkalmaztak.

A vasárnapi euróövezeti csúcson elfogadandó záróokmány a tervezet szerint kimondaná azt is: egyszeri, más esetekben nem alkalmazandó eljárásmód lenne az, hogy az eladósodott Görögország második pénzügyi mentőcsomagjának összeállításakor bevonják a folyamatba a magánszektorbeli befektetőket is. Ezzel a 17 euróövezeti ország véget akarna vetni azoknak a spekulációknak, miszerint a másik két, szintén rendkívüli pénzügyi támogatásban részesülő euróövezeti ország - Írország és Portugália - ugyancsak reménykedhetne abban, hogy a magánbefektetőket is bevonják az adósságrendezésbe.

A 27 EU-ország csúcstalálkozójának egyik leginkább kézzel fogható eredménye az előzetes várakozások szerint az lesz, hogy megállapodnak az euróválság nyomán nehéz helyzetbe került bankok feltőkésítésében. Uniós források csütörtöki közlése szerint a tagállamok egyetérteni látszanak abban, hogy ehhez - vagyis a piaci bizalom helyreállításához - mintegy 90-100 milliárd euróra lesz szükség.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.