2011. október. 04. 15:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 04. 15:22 Gazdaság

Nem hagyják bedőlni a görög válság első lehetséges áldozatát

Támogatni kívánják a nehéz helyzetbe került Dexia bankot az érintett országok – Belgium, Luxemburg, Franciaország – kormányai. Ezt a három pénzügyminiszter erősítette meg kedden Luxembourgban, külön-külön tett nyilatkozatában.

A Dexia sorsáért a piacok a jelek szerint már komolyan aggódnak, mert értékpapírjainak árfolyama az elmúlt napokban jelentősen esett. Hétfő több mint tíz, kedden közel negyven százalékot esett a Dexia-papírok árfolyama a brüsszeli értéktőzsdén. Luxembourgban Didier Reynders belga, Francois Baroin francia és Luc Frieden luxemburgi pénzügyminiszter egyaránt bejelentette, hogy kormányaik készek intézkedéseket hozni a bank támogatására.

Baroin úgy fogalmazott, hogy Párizs és Brüsszel szükség esetén "ott lesz a Dexia oldalán", mint 2008-ban, a nemzetközi pénzügyi válság első nagyobb hullámakor. A Dexia három éve 6,4 milliárd euró tőkesegítségek kapott a tulajdonos kormányoktól. A bank azért került nehéz helyzetbe, mert több milliárd értékű görög államkötvényt vásárolt fel, ezek tőzsdei árfolyamát pedig sújtja a görög gazdasággal szemben kitartó bizalmatlanság. Ha a kormányok nem nyúlnak a hóna alá, a Dexia lehetne az első európai bank, amely áldozatul esik az adósságválságnak.

Reynders kedden a lehetséges megoldások között említette, hogy a bankot megszabadítják a veszteséget gerjesztő értékpapíroktól, és azokat egy úgynevezett "rossz bankba" helyezik át. Bejelentette, hogy a belga kormány gazdasági szakminiszterei még aznap rendkívüli értekezletet tartanak. Baroin biztosította a nyilvánosságot, hogy szükség esetén "gyors és hatékony" intézkedéseket hoznak majd. Frieden mindazonáltal jelezte, hogy Luxemburg kizárólag a Dexia ottani ágának kíván támogatást nyújtani.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.