Az MSZP a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés helyett a lakossági hitelkamatok referenciakamathoz kötését javasolja az ingatlan- vagy állami kezességvállalási fedezettel létrejött hitel-, illetve kölcsönszerződésekkel kapcsolatban.
Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: a kamatrögzítés – javaslatuk értelmében – nemcsak a lakáscélú hitelügyletekre terjedne ki, hanem valamennyi olyan hitel-, illetve kölcsönügyletre is, amely ingatlan- vagy állami kezességvállalási fedezettel jött létre.
Orbán Viktor miniszterelnök két hete bejelentette a "devizahitelek átlátható, referenciahozamhoz kötött" kamat-megállapításának bevezetését, de a kormány a bejelentésen túl azóta sem tett semmit, az MSZP ezért állt elő megoldási javaslatával – olvasható a közleményben.
Az ellenzéki képviselő közlése szerint pártja indítványa kizárja az egyoldalú kamatmódosítás lehetőségét, valamint 3 százalékban határozza meg a kamatfelár mértékét. A törvényjavaslat a jelenleg hatályban lévő hitelszerződésekre is vonatkozik, így ezeket megfelelően módosítani kell, a módosított szerződés alapján kiszámított túlfizetésekkel pedig el kell számolni, így például tőketörlesztésként kell jóváírni. A javaslat rögzíti, hogy a hitelszerződés módosításáért a hitelintézet nem számíthat fel költséget az adós felé, valamint azt is, hogy a szabályozás módosítása esetén a bank a kivetett különadóból leírhatja a közjegyzői költséget – írta Szekeres Imre.
A képviselő szerint az MSZP javaslata kedvező helyzetet teremthet arra az esetre is, ha az Európai Bíróság a későbbiekben jogellenesnek ítélné a végtörlesztéssel kapcsolatban elfogadott magyar szabályozást, és kártérítésre kötelezné a magyar államot, akkor ugyanis a kártérítési összeg megfizetése valamennyi hazai adófizetőt terhelné.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.