Elfoglaltságaira hivatkozva mondott le hétfőn a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöki tisztéről Patai Mihály.
A BÉT honlapján kedden közzétett közleményben a következőkkel indokolta a lépést: "lemondásom konkrét indoka, hogy olyan mértékben nőttek meg elfoglaltságaim, ami már a legközelebbi napokban sem tette volna lehetővé az eredményes munkát egy közismerten kiélezett szituációban".
A BÉT éppen kedden tart rendkívüli közgyűlést, amelynek napirendjén új kereskedési rendszer, a Xetra bevezetése szerepel, amit a piaci szereplők elleneznek. A magyar befektetési szolgáltatók hétfőn sajtótájékoztatón jelentették be: a felügyelet, a jegybank és a kormány közbenjárását kérik annak érdekében, hogy a BÉT osztrák főtulajdonosa halassza el az új kereskedési rendszer bevezetését. A tőzsde forgalmának 47 százalékát adó öt tőkepiaci szereplő szerint a tervezett intézkedés, amely szerint a BÉT-en párhuzamosan működne a jelenlegi és az új kereskedési rendszer, veszélybe sodorja a magyar tőkepiac 20 éves eredményeit.
Patai Mihály a kedden megjelent közleményben hangsúlyozta, hogy a BÉT legfontosabb feladata a hazai "tőkepiac minél eredményesebb bekapcsolása a nemzetközi vérkeringésbe, a vállalkozások tőkéhez jutásának elősegítése, s hogy ennek stratégiailag nélkülözhetetlen eszköze az új, nemzetközileg bevált kereskedési platform bevezetése. Ugyanakkor a mai gazdasági környezetben megértéssel kell fogadni a vállalkozásoknak a költségszínvonalukra vonatkozó, rendkívül nagyfokú érzékenységét" - olvasható a közleményben.
A BÉT távozó elnöke jelezte, hogy elnöki pozícióját a hazai tőkepiac fejlesztésének és a piaci konszenzus megteremtésének céljával vállalta, és reményét fejezte ki, hogy távozása is elősegíti mindkét cél együttes megvalósulását. Patai Mihály, az UniCredit Bank elnök-vezérigazgatója 2008. december 4. óta töltötte be a BÉT elnöki tisztét, idén áprilisban választották meg másodszor a posztra. Az elnök már első megválasztása alkalmával közölte, hogy a BÉT igazgatóságát addig irányítja, amíg sikerül konszenzust elérnie az egyes kérdésekben.
A Privátbankár értesülése szerint a BÉT elnökének tegnapi lemondása után Cselovszki Róbert, a felügyelőbizottság elnöke is benyújtotta lemondását.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.