2011. szeptember. 06. 19:43 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 06. 21:11 Gazdaság

Bespájzol az EU ritkaföldfémekből

Kína exportkorlátozó intézkedéseire válaszul az EU saját tartalékokat képez a technológiai ipar számára nélkülözhetetlen és egyre inkább stratégiai nyersanyaggá váló ritkaföldfém-csoportból.

Az uniós ipari biztos szóvivője kedden azt közölte, hogy ezzel csökkenteni igyekeznek az uniós függést Kínától. A készletezés mellett az EU Latin-Amerikából, Afrikából illetve Oroszországból is igyekszik a ritkaföldfém-importot erősíteni.

Peking – az ország nyersanyagkincsének ellenőrzés alá vonását célzó, átfogó programja keretében – az idén a tavalyinál 5,16 százalékkal magasabban, 93 800 tonnában határozta meg a kitermelhető ritkaföldfém kvótát, a kiviteli kvótát azonban 11 százalékkal csökkentette 2010-hez képest, 14 446 tonnára. Új ritkaföldfém lelőhely-feltárási és kitermelési engedélyt nem adnak ki 2012. június 30-ig. Jelenleg 31 vállalatnak van kitermelési engedélye.

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) júliusban már elmarasztalta Kínát, mert alapszabályaival ellentétesnek találta az ország nyersanyagkivitel ügyében tanúsított korlátozó kereskedelempolitikáját. A kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője korábban azt közölte: fellebbeznek a júliusi elítélő határozat ellen.

Kína rendelkezik a világ ritkaföldfém-készletének 30 százalékával, de alacsony exportárai miatt a világ teljes felhasználásának 97 százalékát szállítja. A 17 ritkaföldfém nélkülözhetetlen a fejlett technológiában, a hadianyagok, fegyverek és berendezések, rakéták gyártásában, valamint a hibrid járművekben és elektronikai berendezésekben alkalmazott akkumulátorok előállításánál is.

Szakértői becslések szerint a ritkaföldfém-csoport fémei iránt a következő öt évben megduplázódik a globális kereslet, miközben egyes fémek árai már az idén is többszörösükre nőttek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.