Matolcsy György levelet írt az Európai Bankfelügyeletnek, melyben arról érdeklődik, mit lehet kezdeni a devizahitelezés miatt kialakult súlyos helyzettel. A miniszter azt is megkérdezte, tud-e a felügyelet arról, hogy valaki hatékonyabban kezelte a problémát, mint a magyar kormány.
Levélben fordult Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Andrea Enriahoz, az Európai Bankfelügyelet vezetőjéhez a magyar pénzügyi rendszerben a devizahitelezés nyomán kialakult nehéz helyzet miatt. A miniszter hangsúlyozta: a gazdasági válság negatív hatásai és a svájci frank erősödése következtében a devizahitelezés magas aránya súlyos problémákat okozott a háztartásoknak Magyarországon – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A miniszter abban kérte az Európai Bankfelügyelet állásfoglalását, hogy milyen kockázatot jelenthet a hitelfelvevők szempontjából az a körülmény, hogy Magyarországon az összes lakossági hitelfelvétel döntő részét deviza- – leginkább svájci frank – alapú lakáshitelként váltották ki. A miniszter arról is érdeklődött, mennyiben járult hozzá az elégtelen uniós és hazai szabályozás a jelen helyzet kialakulásához.
Matolcsy abban is a felügyelet állásfoglalását kéri, hogy léteznek-e olyan nemzetközi példák, ahol a válság előtt a hazai helyzethez hasonló körülmények alakultak ki, de Magyarországnál hatékonyabban kezelték a problémát. Emellett megerősítést is kért az Európai Bankfelügyelettől, arról érdeklődve, egyetért-e azzal a magyar állásponttal, miszerint a devizahitelezés kockázatait körültekintő makroprudenciális és fogyasztóvédelmi szabályozással kellene csökkenteni mind hazai, mind uniós szinten.
Az Európai Bankfelügyelet vizsgálatának eredményeit a Nemzetgazdasági Minisztérium beépíti majd az Otthonvédelmi Monitoring Bizottság és a devizahitelezés történeti kialakulását vizsgáló munkacsoport jelentésébe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.