Hiába teszi lényegében egyetlen feladatául a megyéknek a területfejlesztést az új önkormányzati törvény, helyben csak az állami területfejlesztési források szétosztásáról tudnak majd dönteni, mert a kormány nem jelezte Brüsszelnek, hogy nem a regionális területi elvet kívánja a jövőben alkalmazni – írja keddi számában a Napi Gazdaság.
A Napi Gazdaság szerint öngólt rúgott az önkormányzati rendszer átalakítását tervező kormányzat az év elején, amikor lekéste azt a határidőt, amíg Brüsszelnek jelezni lehetett volna, hogy a fejlesztési pénzek szétosztásánál nem a regionális területi elvet kívánja a jövőben alkalmazni, hanem a megyéket teszik meg szervezeti egységnek. Így ugyanis hiába teszi lényegében egyetlen feladatául a megyéknek a területfejlesztést az új önkormányzati törvény, helyben csak az állami területfejlesztési források szétosztásáról tudnak majd dönteni, miután az uniós pénzek csatornázása így továbbra is a Regionális Fejlesztési Tanácsok hatásköre marad.
A hibát a lapnak elismerte Tállai András, a Belügyminisztérium közigazgatási ügyekért felelős államtitkára is. Véleménye szerint ugyanakkor komolyabb fennakadást nem jelent majd a regionális szint meghagyása a fejlesztési források szétosztásánál, hiszen a Regionális Fejlesztési Tanácsok eddig javaslattevők voltak. A jelenlegi kohéziós rendszerben a regionális szint és annak fejlettsége a támogatási jogosultságot meghatározó tényező, de a tagállamra van bízva, hogy – figyelemmel az EK-szabályozás adta keretekre – milyen intézményi és programstruktúrában működteti a támogatási rendszerét – közölte a lappal a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.
Tállai András hangsúlyozta, hogy a következő két évben – 2012-ben és 2013-ban – már mindenképp a Regionális Fejlesztési Tanácsokon alapuló rendszerben kell gondolkodni. Az államtitkár szerint ennek kapcsán nem is olyan komoly probléma, hogy a megyerendszerben tervezett változások egy részét csak a 2014-ben esedékes önkormányzati választások után vezetnék be – írja a lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.