Ilyen szintű csődhullám utoljára a 2009-es pénzügyi világválság idején volt az országban, de akkor a fizetésképtelenné váló társaságok túlnyomó része mikrovállalkozás volt.
Németországban a vállalati csődök a 2009-es pénzügyi válságot megközelítő szintre emelkedtek tavaly – mondta Steffen Müller, a Hallei Gazdaságkutató Intézet (IWH) fizetésképtelenség-kutatási vezetője.
“A 2009-es pénzügyi válság idején havonta körülbelül 1400 társas vállalkozás és vállalat jelentett csődöt. Most ismét elértük ezt a szintet” – tette hozzá Müller.
Akkoriban többségében mikrovállalkozás, vagyis tíz alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató vállalkozás vált fizetésképtelenné, most ezek száma az 1400-ból viszont már csak havonta mintegy ötszáz. Mivel mostanában már több nagyobb céget, nagyvállalatokat is érint a folyamat, a csődeljárások során az akkorinál nagyobb gazdasági érték semmisül meg – mondta Müller.
Összesen mintegy 121 ezer, az előző évinél 10,6 százalékkal több fizetésképtelenségi eljárást regisztráltak 2024-ben, beleértve a fogyasztói és egyéb fizetésképtelenségeket is. A Creditreform hitelügynökség decemberi jelentése is hasonló tendenciáról számolt be. Számításaik szerint a német vállalkozások fizetésképtelensége tavaly elérte a 2015 óta legmagasabb szintet.
“Az elmúlt évek válságai időeltolódással mostanában érik el a vállalatokat fizetésképtelenség formájában” – mondta Patrik-Ludwig Hantzsch, a Creditreform gazdaságkutatási vezetője. “Ez azt jelenti, hogy a fizetésképtelenségi számok hamarosan elérhetik a 2009-es és 2010-es rekordszinteket, amikor több mint 32 ezer vállalat ment csődbe.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.