A növekedésre programozott gazdasági modell válságba jutott, a pénzügyi rendszer pedig szélsőséges mértékben kibillent az egyensúlyból - vázolta fel a jelenlegi helyzetet a dpa hírügynökségnek adott interjúban a jénai Friedrich-Schiller Egyetem gazdaságszociológiai professzora, Klaus Dörre.
A világ egy évtizedes viharos periódus előtt áll Klaus Dörre német szociológus szerint. A növekedésre programozott gazdasági modell válságba jutott, a pénzügyi rendszer pedig szélsőséges mértékben kibillent az egyensúlyból - vázolta fel a jelenlegi helyzetet a dpa hírügynökségnek adott interjúban a jénai Friedrich-Schiller Egyetem gazdaságszociológiai professzora.
"Az államoknak fel kell hagyniuk azzal, hogy csak a tűzoltásra szorítkoznak. A pénzpiacokat ideje lenne rövid pórázra fogniuk" - fogalmazott. Ellenkező esetben Németországot is a XIX. századra jellemző szociális nyugtalanság kirobbanása veszélyezteti. "Amennyiben nem lesz meg a kellő politikai akarat az irányítás kézbe vételéhez, a nagy-britanniai események nem mennek már majd kivételszámba" - mondta Dörre, utalva az országon végigsöprő zavargásokra.
"Az Egyesült Államok szuverén besorolásának rontása vihart keltett a globális pénzügyi rendszer központjában" - mondta. Azzal, hogy a tőzsdék majd ismét megnyugszanak, a probléma még nem fog elmúlni. A piacon hatalmas pénzeszközök mozgósíthatók spekulációs céllal. Emellett az amerikai adósságplafon megemeléséről kötött kompromisszum sem elegendő az adósságprobléma megoldásához. "Kivetették a horgonyt, de foszlott kötélen" - fogalmazott.
Klaus Dörre szerint a kormányoknak szorosabb ellenőrzés alá kellene vonni a pénzpiacokat: a többszörösen áttételes spekulatív ügyleteket be kellene tiltani, tranzakciós adót kellene kivetni a pénzügyi ügyletekre, transzparenssé kellene tenni a fedezeti befektetési alapok (hedge fund) befektetési stratégiáját és létre kellene hozni egy független európai hitelminősítő intézetet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.