A milliárdos üzletember egy interjúban beszélt az Auchant érintő agresszív növekedési terveiről, az édesapját és kollégáját is érintő számlacsalási ügyről, valamint Tiborcz Istvánhoz fűződő viszonyához is.
47 százalékos részesedést szerzett a francia hátterű Auchanban a Magyarország egyik legnagyobb ingatlan-befektetőjéhez, Jellinek Dánielhez tartozó Indotek csoport, egyben az összes irányítási jog is hozzájuk került – mondta el az üzletember a Telexnek adott interjújában. Négy igazgatósági tagból hármat is ők jelölnek, de a franciák továbbra is tulajdonosok maradnak és a márkanév sem fog változni legalább 20-25 évig, így „a nemzetközi beszerzést, informatikát, know-how-t továbbra is igénybe tudjuk venni”.
Ez azt is jelenti, hogy a nemzetközi élelmiszeripari cégekkel továbbra is a francia anyacég fog tárgyalni, az irányítási jog pedig azért került át az Indotekhez, mert jobb a cég helyismerete, az agilitása, és a növekedési stratégiájuk is agresszívebb – mondta Jellinek.
Az ügylet négy év alatt zajlott le, több verzió is keringett: az első változat szerint az élelmiszer-kereskedelem mellett az ingatlanokban, így a korzón lévő üzletek hasznosításában is lenne 47 százalékuk. Ez később úgy módosult, hogy az ingatlanokat megvásárolná az Indotek, de bizonyos feltételekben nem tudtak megállapodni, így alakult ki végül a jelenlegi felállás. Elmondása szerint az Auchan az Indotek bérlője volt, innen indultak az egyeztetések, Jellinek pedig megkérdezte, nem akarnak-e eladni a tulajdonukból. A motivációról annyit mondott, hogy ő olcsón vásárol, majd feljavítja, átpozicionálja, majd felnöveszti vagy eladja a vállalatot.
Arra a kérdésre, hogy miért éri meg a franciáknak feladni az irányítási jogot, Jellinek azt mondta, hogy a Mulliez csoportnak a Közel- és a Távol-Keleten is vannak hasonló együttműködései. „Fogalmazzunk visszafogottan, a magyarországi eredmények nem voltak elég jók” – tette hozzá. Szerinte ez egy olyan üzlet, ahol „a volumen számít, és az Auchannak nem megfelelő jelenleg a piaci részesedése”, és a cég csak „éppenhogy” volt nyereséges. Szerinte a kiskereskedelmi különadó valóban nehézséget jelent, de ez mindenkit sújt, és nem is ez volt az egyetlen probléma az Auchannal.
Szerinte vannak sikeres diszkontok, mint a Penny vagy a Lidl, az Auchan azonban nem ilyen, mert nagyon nagy választékkal dolgozik, de úgy véli, hogy megfelelő informatikai háttérrel optimalizálni tudják az árukészletet.
Azt is tervezik, hogy lefedik az országot a hipermarketekkel, azokra pedig kisebb boltokat fűznének fel franchise-rendszerben, emellett nagy lesz a hangsúly az online értékesítésen: ezt a korábbinál „jobban és olcsóbban” akarják csinálni.
Növelné az Auchan piacrészesedését is 15 százalékra, ami a jelenlegi méretük megduplázását jelentené. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy 5 év múlva is ő lesz a tulajdonos, nem tervezi eladni (kormányközeli köröknek sem) és nem is akar tulajdonostársat bevonni.
Számlacsalási ügy
Az Indoteket érintő számlacsalási ügyről is beszélt, amelyben Jellinek magára vállalta az ügyet édesapja és egy másik kollégája helyett, és az ügyészség novemberben vádat is emelt ellene. Amikor észrevették, hogy olyan cégtől van számlájuk, amely „nem transzparens az adózásban”, kivették a könyvelésből, önrevíziót rendeltek el és minden adót megfizettek.
A konkrét ügyben a NAV kereste meg a vállalatot, de részletekbe nem nagyon bocsátkozott, mert az ügy még folyamatban van, annyit azonban elárult, hogy a törvény megengedi a korlátlan enyhítést, ha mindenben maradéktalanul eleget tesz a hatóság kérésének, emiatt „az ügyészség egy úgynevezett mértékes indítványt terjesztett elő, ami azt jelenti, hogy a bíróság előtt elismerve a cselekményért való felelősségemet, pénzbüntetést kell majd fizetnem” – mondta Jellinek. Ennek a bírságnak a mértéke várhatóan 250 millió forint lesz, amit magánszemélyként kell megfizetnie, az ügy pedig néhány hónapon belül lezárulhat.
Tiborcz Istvánnal való viszonya
Beszélt a Gellért Hotel eladásáról is, amiről pedig korábban úgy nyilatkozott, hogy tartósan meg kívánja tartani, végül a miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak passzolta át, ennek „az a prózai magyarázata, hogy Istvánnak teljesen más elképzelése volt, egészen más szegmens, ahova ő lőtt, mint amiben mi jók vagyunk” – fogalmazott Jellinek, és azért szállt ki, mert jókor, olcsón vásárolt, Tiborcz pedig a saját koncepciója mentén sikeresebb üzletet tud belőle csinálni.
Mostanában ritkán egyeztet Tiborczcal, mert nincs közös üzleti ügyük, de a személyes jó viszonyuk megmaradt. Egy, a G7-en megjelenő cikksorozatban megjelent állításokról, miszerint három év alatt 27 milliárd forintnyi osztalék került osztalékelsőbbséggel Tiborcz cégcsoportjához, azt mondta, hogy ez egy legális tranzakció volt, ahol osztalékot fizettek a befektetőknek, nem pedig „valamiféle kifizetés volt István felé”. El akarja oszlatni azt a képzetet, „hogy elsősorban egy család, vagy egy vélelmezhető politikai háttér alapján keresünk partnereket. Én nem faji, vallási, nemzetiségi, rokoni, hanem kizárólag üzleti alapon választom meg a partnereimet” – mondta az üzletember.
Külföldi terjeszkedés
A fő fókusz a vállalatnál a külföldi piacszerzés, ez teszi ki Jellinek idejének 90 százalékát. 12 országban vannak jelen, ebből Lengyelországban, Spanyolországban és Olaszországban a legaktívabbak. Vagyonának körülbelül 30 százaléka van külföldön és 70 Magyarországon, de az a terv, hogy a profit 70 százaléka külföldről érkezzen, de nem úgy, hogy a magyar csökkenjen, hanem külföldi vásárlásokkal.
Covid alatt felmerült, hogy megveszi a ferihegyi repülőteret, tett is rá egy agresszív ajánlatot, amíg a lezárások miatt gyakorlatilag nem üzemelt, de elutasították. Amikor az állam is bejelentkezett rá, akkor már fel sem merült, hogy beszálljon. Szerinte azonban az állam jó üzletet kötött a megvásárlásával, mert fontos stratégiai befektetés.