A nemzetközi hitelminősítők csődkategóriába vághatják Görögországot, mivel a második görög mentőcsomag megengedi, hogy a hitelezők is hozzájáruljanak a görög adósságválság rendezéséhez. Ez azonban nem biztos, hogy segít megállítani az adósságválságot, még fel is fokozhatja az elmérgesedését.
Komoly az esély, hogy a nemzetközi hitelminősítők csődkategóriába vágják Görögország adóskockázati besorolását a második görög mentőcsomag miatt. A csütörtökön este elfogadott csomag ugyanis bevonja a görög adósságválság rendezésébe azokat a magánbefektetőket (javarészt ezek európai nagybankok, mint például a BNP Paribas, a Deutsche Bank, a Société Générale vagy a Commerzbank), akiknek eladósodott Görögország, vagyis több százmilliárdnyi görög államkötvényen csücsülnek.
A mentőcsomagban szereplő becslés szerint Görögország hitelezőinek 37 milliárd euróval kellene hozzájárulniuk a görög adósság rendezéséhez 2014-ig, a 2011 és 2019 közötti teljes hozzájárulásuk pedig 106 milliárd euró körül alakul majd.
Ez csőd
Ha ennyi lesz a magánszektor hozzájárulása a görög adósság rendezéséhez, akkor ez valójában azt jelenti, hogy a görög államot finanszírozó kötvénytulajdonosoknak le kell írniuk veszteségként a náluk lévő kötvények névértékének 30 százalékát, a teljes görög államadósság ugyanis nagyjából 340 milliárd euróra rúg - mondta a hvg.hu-nak Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője.
Erre az elemző szerint teljesen logikus lépés lenne, ha a hitelminősítők görög csődöt jelentenének, hiszen az, hogy a magánbefektetőknek kell kifizetniük a görög adósság egy részét, egyenértékű azzal, hogy Görögország nem teljesíti a kötelezettségeit, vagyis csődben van.
A veszteségleírás a bankoknak nagyon fog fájni, és könnyen lehet, hogy tőkeemelésre kényszerülnek. Az EU és az IMF ebben a szabályozott csődhelyzetben a tavalyi 110 után most 109 milliárd euróval fogja életben tartani Görögországot, készen arra, hogy kimentse a görögországi bankokat is, ha ez szükségessé válik.
Nem állítja meg az adósságválságot?
Kuti Ákos szerint a piacok kezdetben várhatóan optimistán reagálnak majd, azután azonban visszatérhetnek a befektetői aggodalmak. A görög megoldás nem biztos, hogy megállítja az európai adósságválságot, hiszen a görögországi hitelezők veszteségei miatt a bizonytalanság felfokozva átterjedhet az olasz, a spanyol és a portugál kötvénypiacra.
A befektetők ugyanis most azt gondolhatják, hogy ha megengedték, hogy a görög kötvénytulajdonosok ekkora veszteséget szenvedjenek el, akkor csökkenni fog a spanyol, a portugál és az olasz kötvényekkel szembeni bizalom is, hiszen ettől kezdve semmi sem garantálja, hogy ott nem fog ugyanez megtörténni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.