2011. július. 13. 11:44 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 13. 12:03 Gazdaság

Az euróövezeti válság miatt rendkívüli EU-csúcsot szerveznek

Vasárnapra hívhatják össze az euróövezeti válság elmérgesedése miatt szükségessé vált rendkívüli uniós csúcsot. Az EU elnöke eredetileg péntekre tervezte a találkozót.

Herman van Rompuy tervét elsősorban szervezési okokból, a szűk határidő miatt nem lehet megvalósítani - szivárgott ki szerdán Brüsszelben. Ugyanakkor gondoskodni kell arról is, hogy ne "inflálódjanak el" a csúcsértekezletek, ezért biztosítani szükséges, hogy a találkozókon érdemi döntéseket hozzanak - mondták el uniós források az APA osztrák hírügynökség jelentése szerint.

Az állam- és kormányfői EU-tanácsot elnöklő van Rompuy jelenleg egyeztet, az euróövezeti tagállamok vezetőivel közösen alakítja ki a menetrendet - tették hozzá. A csúcstalálkozókkal kapcsolatos döntésekben a belga politikus az első számú illetékes.

Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei kedd hajnalban - több mint tíz órás brüsszeli ülést követően - nyilatkozatot adtak ki, amelyben további intézkedéseket helyeztek kilátásba az adósságválság enyhítése és az átterjedés megakadályozása céljából. Ez azonban nem nyugtatta meg a pénzügyi piacokat, amelyek immár nyíltan aggódnak amiatt, hogy a krízis hullámai az EU egyik legnagyobb tagállamát, Olaszországot is elérhetik. Időközben a helyzetet tovább rontotta, hogy a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő megvonta a befektetési ajánlású szuverén adósosztályzatot Írországtól, mert úgy látja, hogy az euróövezeti tagországnak várhatóan újabb külső pénzügyi segítségre lesz szüksége a jelenlegi segélyprogram kifutása után.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.