2011. június. 10. 19:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 10. 19:35 Gazdaság

Mi lesz Európával a német atomerőművek nélkül?

Óvott pénteken az Európai Unió energiaminiszteri tanácsát elnöklő Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter attól, hogy az unióban elhamarkodott következtetéseket vonjanak le azzal a német bejelentéssel kapcsolatban, amely szerint Berlin a következő évtized elején teljesen felhagy az atomenergiával, és a szükségletének biztosításában más megoldásokra tér át.

A miniszterek luxembourgi tanácskozását követő sajtótájékoztatón Fellegi Tamás elmondta: a megbeszélésen szót váltottak erről a témáról, és egyebek között arról tárgyaltak, milyen intézkedésekre lesz szükség annak érdekében, hogy "az egységes uniós piac követelménye és gyakorlata összhangba tudjon kerülni azzal a ténnyel, hogy az energiapolitika nemzeti hatáskörben marad".

"Uniós mechanizmusokra lesz szükségünk, hogy a szükséges egyeztetéseket és ellátásbiztonsági lépéseket meg tudjuk tenni" - fogalmazott a magyar miniszter. A tagállamok többsége úgy látja, hogy a döntés következtében a gázellátás jelentősége nőni fog a közeljövőben - erősítette meg Fellegi Tamás. Hozzátette: ezáltal az unió energiaügyi külkapcsolatainak is még nagyobb lesz a jelentőségük.

Ebből a szempontból is kiemeltnek nevezte annak jelentőségét, hogy a napokban aláírták a Nabucco földgázvezetékkel kapcsolatos támogatási megállapodásokat. A Törökország irányából gázt szállító vezetékkel kapcsolatos aláírást a miniszter mérföldkőnek nevezte.

Elemezni fogják a német döntés hatásait

Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse közös sajtótájékoztatójukon bejelentette, hogy a testület elemezni fogja, milyen hatással lesz a német döntés az uniós piacra, és ezt elképzelései szerint az energiaügyi miniszterek is még az idén megvitatják.

A tanácskozás helyszínén kiszivárgott hírek szerint Éric Besson francia miniszter levélben kéri majd az uniós illetékesektől, hogy végezzenek hatásvizsgálatot az ügyben. Günther Oettinger biztos elmondta azt is, hogy Németország fokozatosan kívánja leállítani az atomerőműveit. Az első szakaszban bezárandó nyolc reaktor visszaveti ugyan a német termelést, de az uniós piacon még kevesebb mint 3 százaléknyi hatása lesz.

Ezzel együtt Oettinger egyetértett azzal, hogy a német exportkapacitások viszont csökkenni fognak, így a szomszédos országok megérezhetik a kieső mennyiséget. Ő is úgy vélte, hogy az unió külső partnerei nagyobb szerephez jutnak, köztük is kiemelkedően Oroszország, ugyanis Németország várhatóan gázból és szélerőművekből pótolja a kieső energiamennyiséget.

Egyetértenek az atomerőművi stressztesztek módozataiban

Fellegi egy későbbi nyilatkozatából kiderült az is, hogy egyetértenek az európai uniós tagországok energiaügyi miniszterei az atomerőműveken végzendő állapot- és kockázatfelmérés (stresszteszt) tartalmában és módjaiban. Az eddig elképzelt menetrendnek megfelelően az Európai Bizottság már idén el tudja készíteni előzetes jelentését a tesztekről, a jövő év első negyedében pedig minden tagállamban befejeződik a felmérés, és elkészülhet a teljes, végleges elemzés.

Az elnöklő magyar miniszter külön hangoztatta annak fontosságát is, hogy az unióval szomszédos országokban is felmérjék a reaktorok állapotát. Fellegi Tamás jelezte, hogy világosan el kell választani egymástól az értékelést, amely a szabályozók és szakértőik feladata, és a nukleáris ágazat jövőjét érintő későbbi politikai döntéseket. E döntések során szem előtt kell tartani mind a villamosenergia-piac rendkívüli összekapcsoltságát, mind pedig a többi tagállamban ennek nyomán jelentkező következményeket - emlékeztetett a témáról kiadott közleményben a tárca.

Tárgyaltak a miniszterek a piacok integritásáról és átláthatóságáról szóló rendelettervezetről is. Mint az elnöklő magyar miniszter a nyilvános vitában elmondta, a javaslat olyan keretet igyekszik teremteni, amely lehetővé teszi az energiapiacok ellenőrzését a piaci a visszaélések és manipulációk eredményes észlelése, megelőzése érdekében.

A közlemény arra is kitért, hogy Fellegi Tamás a tanácsülés előestéjén az érintett országok tárcavezetőivel és Oettinger energiaügyi biztossal tárgyalt az észak-déli energiafolyosóról. Megerősítették, hogy a földgáz-, kőolaj- és villamos energia hálózatok megfelelő kiépítését, fejlesztését célzó projekt sikeres végigvitele érdekében létrehozott magas szintű munkacsoport októberig cselekvési tervet állít össze "a közép-európai régió egyik legfontosabb, hosszú távú hatásokkal bíró stratégiai kezdeményezésének megvalósítási lehetőségeiről".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.