Világ MTI 2011. június. 03. 19:24

Németország már 2020-ra megszabadul három atomerőműtől

Németország ebben az évtizedben három atomerőművet zár be az atomenergiából való gyorsított kiszállás jegyében - közölte Angela Merkel kancellár pénteken.

A német tartományi miniszterelnökökkel folytatott tárgyalásokat követően a kancellár bejelentette, hogy a jelenleg még üzemelő kilenc erőműből 2015-ben, 2017-ben és 2019-ben egyet-egyet, majd 2021-ben további három erőművet zárnak be, végül pedig az utolsó három erőműre 2022-ben kerül sor. A kilenc még hálózatra kapcsolt erőmű hátralévő üzemidejét egyenként osztják ki, az erőművek üzemidejének 32 évre  korlátozásával.

AP Photo

A téli áramfogyasztási csúcsok fedezésére lehetőség szerint nem vesznek igénybe atomerőműveket, hanem gáz- vagy széntüzelésű csúcserőműveket. A végső döntést a tartalék csúcserőművek kérdésében augusztusig hozza meg a kormány. Szakértők szerint hideg téli napokon 2000 megawatt hiány is felléphet, mivel ilyenkor sem napenergia, sem importkapacitás nem áll rendelkezésre.

A két legnagyobb német atomerőmű üzemeltető vállalat az RWE és az E.ON elzárkózott a döntés kommentálásától. A kancellár kormányzó koalíciója hétfőn jelentette be az összes német atomerőmű bezárását 2022-ig a fukusimai atomkatasztrófát követően felülvizsgált atomenergetikai program keretében.

 

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.