2011. június. 07. 20:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 07. 20:03 Gazdaság

Elemzők szerint a hiány a terveknek megfelelően alakult

A terveknek megfelelően alakult az államháztartás első öt havi hiánya - mondták egybehangzóan az MTI kérdésére makrogazdasági elemzők.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. vezetője elemzője idézte a nemzetgazdasági tárca adatait, amelyek szerint májusban a költségvetés központi alrendszerének hiánya 58 milliárd forint lett, így az első öt hónap hiánya 724,2 milliárd forintra emelkedett. 

Az elemző megjegyezte: az államháztartási deficit a nyugdíjpénztári vagyon átvétele és az egyes ágazatokra kivetett különadók hatására az idei év végére a tervezett 687,4 milliárd forintra csökkenhet. Az ING Bank Zrt. vezető elemzője, Németh Dávid a várakozásoknak megfelelőnek ítélte az adatokat. Szerinte júniusban tetőzik a hiány, utána csökken, és az év végére az uniós elszámolás szerinti (ESA) hiány 1,8 százalék lehet. 

Az elemző úgy vélte: az első öt havi deficitet a kieső személyi jövedelemadó- és a társasági adóbevételek okozták. A csúcs után a csökkenést a különadók első befizetései és a magánnyugdíjpénztári vagyon eszközeinek eladása mérsékli majd. Az ING vezető elemzője arra számít, hogy először a külföldi befektetési jegyeket értékesítik, mert azok a leginkább likvidek, de a vagyon eladása lassú lesz. Kérdés az, hogy mikor konszolidálják a MÁV-ot és a BKV-t, amit folyó tételként kell elszámolni - fűzte hozzá.

Német Dávid arra számít, hogy  a kormányzat várhatóan megpróbálja kisimítani a következő hónapok egyenlegét, hogy elkerülje a jelentősebb többletet, vagy jelentősebb hiányt. Az elemző szerint minden a terveknek megfelelően alakul, és a kormány tartani tudja az éves hiánycélt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.