Gazdaság 2011. május. 31. 11:11

NGM: bővült a feldolgozóipar, több a beruházás

Az Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közölte a KSH-ra hivatkozva, hogy 1,7 százalékkal emelkedett a nemzetgazdasági beruházások volumene az előző negyedévhez képest, továbbá 38,4 százalékkal bővült a feldolgozóipari beruházások volumene.

A KSH ma reggel közzétett gyorsjelentése szerint a nemzetgazdasági beruházások volumene a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint 1,7 százalékkal emelkedett az előző negyedévhez képest. Ilyesmi utoljára 2007 negyedik negyedévében történt. Az előző év azonos időszakához képest azonban visszaesés (-1,1 százalék) figyelhető meg, de a csökkenés mértéke 2008 első negyedéve óta a legkisebb. A változás a feldolgozóipar gyorsuló ütemű beruházásainak köszönhető. A felfutó külső kereslet, illetve egyes nagyberuházások miatt az exportorientált alágak többségében bővülés tapasztalható: jelentősen emelkedett a beruházások volumene a gumi-, műanyag, nemfém ásványi termék, a járműgyártás, a számítógép, elektronikai, optikai termék alágakban és az élelmiszeriparban. Kiemelendő még az oktatási beruházások EU-támogatásoknak köszönhető 54,7 százalékos, illetve az energiaszektor közel 40 százalékos volumennövekedése.

KSH

A lakásépítések erőteljes visszaesése miatt ugyanakkor az ingatlanügyletek beruházásai továbbra is csökkennek. Az építési beruházások az első negyedévben is visszaestek, a gép- és berendezés beruházások viszont 2008 harmadik negyedéve óta először bővültek (4,2 százalék), ami főként a feldolgozóipari beruházások növekedésére vezethető vissza. A feldolgozóipari beruházásokkal létrejövő kapacitások fokozatos termelésbe állítása elősegítheti az export, s rajta keresztül a gazdasági növekedés gyorsulását az év második felétől.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.