A környék olyan nyersanyagokban gazdag, mint a koltán, amely fontos szerepet játszik számítástechnikai eszközök és elektromosautók akkumulátorainak gyártásában.
Napokig tartó harcokat követően több mint 100 ezer ember menekült el a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található, nyersanyagokban gazdag Masisi városból – közölte az MTI az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalára (OCHA) hivatkozva.
Észak-Kivu tartományban csaknem három éve fegyveres összecsapások zajlanak a kongói hadsereg és a Március 23. Mozgalom (M23) nevű tuszi lázadószervezet között. Utóbbi a hétvégén közölte, hogy elfoglalta Masisi városközpontját, míg a hadsereg szerdán tett bejelentést arról, hogy visszaszerezte az ellenőrzést a terület felett.
“Csapataink visszaszerezték a kezdeményezést” – ismertette Patrick Muyaya kormányszóvivő a kinshasai védelmi tanács ülését követően.
Észak-Kivuban ennek ellenére továbbra is képlékeny a helyzet, csütörtök délután az ENSZ által üzemeltett Okapi rádió arról jelentett, hogy a város ismét az M23 milicistái kezén van.
Kinshasa, de az ENSZ szakértői is azzal vádolják a szomszédos Ruandát, hogy támogatást nyújt a felkelőknek, akik tavaly kiszélesítették tevékenységüket a Kongói Demokratikus Köztársaság nyersanyagokban gazdag keleti végein.
Az ENSZ Kelet-Kongóval foglalkozó egyik szakértői bizottsága decemberi jelentésében egy párhuzamos gazdasági rendszer – nyersanyagkitermelés, kereskedelem, logisztika, a kitermelt ásványok megadóztatása – kiépítéséről számolt be az M23 által ellenőrzött térségekben. A dokumentum példaként hozza fel Rubaya elfoglalását, ahol a régió egyik legnagyobb koltánbányája van, ahonnan legalább 150 tonnát vittek ki az értékes ércből Ruandába. A koltán fontos szerepet játszik számítástechnikai eszközök és elektromosautók akkumulátorainak gyártásában. Paul Kagame ruandai elnök részrehajlónak minősítette és elutasította a világszervezet szakértői jelentését.
Nyitóképünkön Rusayo menekültek tábora látható 2023-ban, ahol több tízezer háborús menekült él, és amely az aktív Nyiragongo vulkán lábánál, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, Goma külvárosában található. Fotó: AFP / Alexis Huguet
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.