A Szurgut Mol-részvénycsomagjának magyar államhoz kerülése enyhén pozitívan értékelhető a Mol részvényeseinek szempontjából, hiszen a Szurgut mindig is elégedetlen volt a Mol-pakett miatt, hiszen részvényesi jogait nem tudta gyakorolni, a részvénykönyvbe nem jegyezték be, így reális kockázatnak mutatkozott az, hogy a Mol hátrányos megítélése alá essen az orosz piacon - írja rövid elemzésében a Portfolio.hu.
Mint ismeretes, a Mol több mezőben is rendelkezik tulajdonrésszel Oroszországban, a Dunai és Pozsonyi finomítókat pedig orosz kőolaj látja el, így a Szurgut kiszállása csökkenti ezt a fajta kockázatot - teszi hozzá a híroldal. "Megítélésünk szerint nem releváns tényező a Szurgut tulajdonosi körből való kikerülése kapcsán a felvásárlási lehetőség megszűnése, hiszen az már az OMV-Mol csata idején, majd a Szurgut megjelenése után még egyértelműbben világossá vált, hogy a Mol szakmai tulajdonos számára nem eladó" - olvasható a rövid elemzésben.
Az állami tulajdon ismételt megjelenése azonban egyrészt stabilitást, másrészt növekvő állami beavatkozási kockázatot is jelent, hiszen mint tulajdonos, a korábbinál is nagyobb beleszólással bírhat majd a cég életébe. Ez természetesen nem kizárt, hogy politikai célok elérése érdekében is megtörténik, ami főként az elmúlt egy év kormányzati döntéseinek a fényében lehet reális - teszi még hozzá az elemzés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.