Gazdaság MTI 2011. május. 16. 01:15

Obama elrendelte az amerikai olajkitermelés kiterjesztését

Mindössze kilenc hónappal az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb olajkitörésének elfojtása után Barack Obama elnök arra utasította a természeti kincsek kiaknázásáért felelős amerikai belügyi tárcát, hogy a terjessze ki az olajfúrási koncessziókat a Mexikói-öbölben és Alaszkában, valamint hogy gyorsítsa fel a geológiai kutatásokat az ország atlanti partvidékén - jelentették vasárnap az amerikai lapok.

Obama szombati rádiós üzenetével visszatért a közvetlenül a Deepwater Horizon felrobbanása előtt, 2010 márciusában meghirdetett irányvonalához. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövőbeni kutatások és fúrások elvégzéséhez a cégeknek meg kell felelniük a katasztrófa után megszigorított biztonsági feltételeknek.

A tavalyi könyezeti katasztrófa után úgy tűnt, hogy jó ideig leállítják a további feltárásokat, ám a kongresszus republikánus honatyái és az olajipar vezetői a gallononként 4 dollárosra (literenként mintegy 201 forintosra) emelkedett, Amerikában igen magasnak tekintett benzinárak miatt erős nyomást gyakoroltak Washingtonra. Azt állították, hogy a kormányzat nem tesz meg mindent a belföldi kitermelés növelése érdekében.

A republikánus többségű képviselőház egyetlen hét leforgása alatt három olyan törvénytervezetet szavazott meg, amellyel arra késztette a kormányzatot, hogy újabb, a  tengeri alapzat olajkészleteinek feltárására szóló koncessziókat kössön, miközben korlátozták annak lehetőségét, hogy az olajkitermelés bővítésének ellenzői környezetvédelmi érvekkel akadályozzák a további terjeszkedést.

Az Obama-kormány ugyanakkor felül fogja vizsgálni a már megkötött bérleti szerződéseket, mert az olajtársaságok panaszai ellenére a szárazföldi koncesszióknak a 70, a tengeri alapzatra kiadottakénak pedig az 50 százaléka "inaktív" - írta a The Washington Post.

Barack Obama
AP
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.