2011. március. 07. 15:46 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 07. 15:43 Gazdaság

Monetáris tanács: az MSZP és az LMP is mást szeretne

Az LMP szt szeretné, hogy fokozatosan és pártatlan szakemberekkel egészüljön ki a tanács, a szocialisták azt szeretnék, ha a jegybank monetáris tanácsának további két tagjára az ellenzék tehetne javaslatot.

Felszólítjuk a Fideszt, hogy a monetáris tanács további két tagjára fogadja el az ellenzéki képviselők által javasolt jelölteket, vegye figyelembe, hogy ez nem egyoldalúan a Fidesz jogosítványa - mondta Józsa István, a parlament gazdasági bizottságának MSZP-s alelnöke a Parlamentben tartott hétfői sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki képviselő szerint ezzel 2013-ig biztosított lenne a testület független működése. Kérdésre válaszolva jelezte, a szocialistáknak van jelöltjük, de nevet egyelőre addig nem kíván említeni, amíg nem bizonyosodik be, hogy ezzel az illetőt nem teszi ki "boszorkányüldözésnek".

A sorompó leengedése nem a buszvezető, hanem a bakter dolga - hozott hasonlatot annak érzékeltetésére, hogy bár a tanácsnak független szakértői feladata van, szerinte a Fidesz a gazdasági bizottságban támogatott két tagjelölttel tovább erősíti befolyását a monetáris politikára, csökkentve ezzel a szakértői kontrollt.

LMP: Fokozatosan és pártatlan szakemberekkel egészüljön ki a monetáris tanács!

Az LMP szerint a monetáris tanácsot a Fidesz még mindig saját hitbizományaként kezeli. Az LMP javaslatát követve az MNB testülete viszont független maradhatna - írják közleményükben. A párt szerint a monetáris tanács külső tagjainak mai jelölési módja a legkevésbé sem megnyugtató azoknak, akik a Fidesz-KDNP-től féltik a testület függetlenségét. Az érdemi, többpárti egyeztetés nélkül kiválasztott jelölteket az ellenzéki pártok és a nyilvánosság kinevezésük előtt kevesebb, mint egy nappal ismerhették meg.

Bár a négy üresen álló helyből kettő még mindig betöltésre vár, nagy a kockázata annak, hogy a március végi következő kamatdöntő üléstől kezdve a kormánynak közvetlen befolyása lesz a döntésekért felelős monetáris tanácsra - véli a párt. "Továbbra is minden esély megvan arra, hogy az árstabilitásért felelős jegybankot az Orbán-csomag céljainak rendeljék alá, ennek pedig rengeteg káros következménye lesz" - olvasható közleményükben.

Az LMP frakció a monetáris tanács és a kormány jelenleg még zavaros viszonyára való tekintettel a Fidesz által felkért két jelöltről szóló hétfői szavazáson nem vesz részt. Annak érdekében, hogy a monetáris tanács a kormánypárttól független lehessen, az LMP biztató jelnek tartaná, ha felmenő rendszerben, évente csak 1-2 fővel bővítve választanák meg a testület tagjait. Evvel a megoldással biztosítani lehetne nem csak a döntéshozásban elengedhetetlen folyamatosságot, de a mindenkori kormány utasításaitól való függetlenséget is.

Nem vesznek részt

Az LMP a hétfői napon az Országgyűlésnek benyújtott jegybanktörvény módosítási javaslatával erre tesz javaslatot. Szintén a törvénymódosítási csomag keretében erősítenénk az Országgyűlés elszámoltató szerepet, amely az MNB felügyelőbizottsága segítségével értékelné a jegybank elé kitűzött célok teljesítését. Hosszabb távon és az uniós szabályozási környezet függvényében elkerülhetetlen a jegybanktörvény nagyobb terjedelmű felülvizsgálata, amely a pénzügyi stabilitást az árstabilitással azonos szintre emelné a jegybanki célok hierarchiájában.

"Ameddig ez előző kormány által megalkotott és a Fidesz által fenntartott hibás eljárási rend van érvényben, addig az LMP nem vesz részt a monetáris tanács tagjainak megválasztásában" - közölte Scheiring Gábor, az LMP Gazdaságpolitikai kabinetének vezetője.

A gazdasági bizottság hétfőn támogatta Bártfai-Mager Andrea és Gerhardt Ferenc monetáristanács-taggá választását; az Országgyűlés délután dönt megválasztásukról. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa hét tagja közül négynek lejárt a mandátuma, így az MNB elnöke, Simor András, és alelnökei, Karvalits Ferenc, valamint Király Júlia mellé további négy külsős tagot kell választani. Az Országgyűlés a közelmúltban változtatta meg a jegybanktörvényt: míg eddig a miniszterelnök, illetve az MNB elnökének javaslatára választotta meg a monetáris tanács új tagjait a parlament, a módosított szabályok szerint a gazdasági bizottság jelölése után dönt az Országgyűlés a testület négy új tagjáról, akiket hat évre választanak meg. 

zöldhasú
Hirdetés