2011. március. 01. 13:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 01. 13:48 Gazdaság

Chikán: az értékrendet nem lehet rendeletekkel szabályozni – videók

Vajon a Fidesz mostani gazdaságpolitikája csak napi kényszerek szülte rögtönzés – mint ellenzéke állítja –, vagy mélyebb társadalmi megalapozottsága is van? A kérdés eldöntésében segít Chikán Attila közgazdász akadémikus, Orbán egykori minisztere – tavaly májusi – előadása.

A Tárki tavaly májusban, nem sokkal az országgyűlési választások után konferenciát szervezett a World Value Survey magyar felmérési eredményeinek, illetve a gazdasági felemelkedés társadalmi-kulturális feltételeit feltáró kutatás eredményeinek megvitatására. Itt többek között Chikán Attila, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) professzora is előadást tartott a magyar társadalom értékrendszere és a gazdasági reformok összefüggéseiről. Az előadásnak számos tanulsága van a ma bejelentett kormányintézkedések és a kormány háromnegyed évnyi tevékenységének ismeretében.

Chikán professzor többek között kifejtette, hogy a gazdasági helyzetünket az öröklött elemek (a társadalomba beágyazódott korrupció, a koraszülött jóléti állam) ugyanúgy befolyásolták, mint a gazdaságpolitikai hibák vagy a világgazdasági válság. Egy új kormány ígéreteket elsősorban a gazdaságpolitikára tehet, de arra sem túl sokat, mert elég szűk a mozgástere. A türelem alapvető, mert az eredmények csak lassan jönnek majd. A bizalomhiány feloldásához ez nagyon fontos volna.

A választások előtt általában víziókat vázolnak fel a politikusok, utána aztán jön az aprómunka. Most azonban – vélekedett a BCE tanára – apró lépésekkel már nem lehet eredményt elérni, az egész intézményi rendszer reformja alapfeltétel. Továbbá a növekedés és az egyensúly harmóniájának előállítása is igen fontos feladat.

A szükséges gazdaságpolitika sarokpontjairól is kifejtette véleményét. Chikán professzor szerint a foglalkoztatás az archimédeszi pont. Nagyobb foglalkoztatás mellett a kormánynak sokkal jobbak a fejlesztési lehetőségei és a társadalom is kiegyensúlyozottabb. A második pont a közszféra átalakítása. Az üzleti világ legtöbb baja is innen, a rossz minőségű közigazgatásból és közszolgáltatásokból származik. Továbbá harmonizálni kell az iparpolitikát és a versenyt, hiszen el kell dönteni, melyiknek milyen legyen a súlya, az állam vagy a piac mekkora befolyással lehet. Be kellene épülnünk a világgazdaságba is, de ezen a területen elég kevés sikerünk van. A jó külgazdasághoz jó külpolitikai stratégia is kéne. Nagyon fontos volna végre a romák integrációjának is nekilátni. Meg kellene erősíteni az innovációt is, mert ha egy országnak nincsenek exportképes innovatív termékei, akkor azt „elviszi az ördög”. Végül a kis- és középvállalatokkal is kezdeni kell valamit, mert a foglalkoztatás, a szociális szempontok, az innováció vagy a GDP-termelés miatt is rendkívül fontosak.

Fel kellene lépni a korrupció ellen, s ha mélyek a gyökerei, akkor mélyre kellene ásni. Ez nem aktuálpolitikai kérdés, mert annál sokkal régebbi eredetű. Amíg a pártfinanszírozás rendszerét nem változtatják meg, addig nem hiszi, hogy valaki is komolyan szembe akar nézni a korrupcióval – fejtette ki a professzor.

Fel kellene oldani a szakmai és a politikai elit diszharmóniáját is. Eleddig ugyanis a rövid távú politikai érdekek mindig keresztbe tettek a hosszú távú gazdasági megfontolásoknak. A bizalom kialakulásáért ezen a területen is sokat lehetne tenni. Kiemelte, hogy a gazdaságpolitikai reformok támogatásának megszerzéséhez olyan értékekre kellene építeni, amelyek vannak. Korában ugyanis – így a rendszerváltás idején is – olyan értékszerkezetet tételeztek fel Magyarországon, amely nem létezett, azaz a gazdaságpolitika alakítói rossz céltáblára lőttek.

A bizalom szerepe rendkívüli az eredményességben. Ne ígérjünk sokat, és ne várjunk sokat! Lassú lesz a kilábalás. A válság legalább annyira kormányzati, mint piaci kudarc. Hosszú, türelmes, értékalapú politizálására van szükség, a népet nem lehet leváltani, az értékrendet nem lehet rendeletekkel szabályozni – foglalta össze mondanivalóját Chikán Attila tavaly májusi, de máig nagyon aktuális előadásában.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.