2011. január. 03. 18:53 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 03. 18:43 Gazdaság

Magasabb a szállodák adója, ez csak az árakban nem látszik

A Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) álláspontja szerint tovább nehezíti a budapesti szállodák és turizmus eddig sem könnyű helyzetét az, hogy egyes fővárosi kerületekben megemelték az idegenforgalmi- és építményadót, ezért a szövetség a döntés felülvizsgálatát és egyeztetést javasol a témában.

A szállodaszövetség hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza: a szállodák, partnereik egy részével a 2011-es szobaárakban már 2010 nyarán megállapodtak, így nincs lehetőségük azokat az adóváltozások miatt megemelni, tehát a magasabb adókból származó többlet terheket kénytelenek átvállalni. Az MSZSZ szerint ezenkívül a Budapesten kialakult szállodai túlkínálat, Budapest versenyképességének elmúlt években bekövetkezett romlása miatt a fővárosi szállodák egyébként sincsenek abban a helyzetben, hogy a magasabb adók miatt áraikat emeljék.

A közleményben emlékeztetnek: tavaly decemberben az V., XII., XIII. kerület  "szakmai egyeztetés nélkül" megemelte az eddigi 3 százalékos idegenforgalmi adót (IFA) 4 százalékra, míg a VI. és VIII. kerület a szoba árbevétel 3 százalékában megállapított eddigi adó helyett vendégéjszakánként 431 forintban állapította meg az idegenforgalmi adót, a IX. kerület pedig vendégéjszakánként 300 forintban.

A szállodaszövetség álláspontja szerint már a 3-ról 4  százalékra történő emelés is 33 százalékos növekedést jelent, de a fix összegben vendégéjszakánként megállapított IFA ennél is magasabbat. Hozzáfűzik: ezzel egy időben egyes kerületek az építményadót a korábbi 1.241 forint/négyzetméterről 1.430 forintra emelték, ami több mint 15 százalékos növekedést jelent.

Az MSZSZ érvelése szerint a magasabb elvonásokat a szállodák csak további költségcsökkentésekkel, munkaerő leépítésével tudják kompenzálni, ami rontja színvonalukat, s ezen keresztül árt a fővárosi szállodák, Budapest turizmusa versenyképességének. "A romló szabályozási környezet nem teszi lehetővé a turizmus számára azokat, az Új Széchenyi tervben megfogalmazott célkitűzéseket, hogy a munkahelyek száma a duplájára emelkedjen és a gazdasági fejlődés motorjává váljon" - húzza alá a szövetség.

Azt javasolják, hogy az eddig megemelt idegenforgalmi adókat az érintett kerületek vizsgálják felül, azok mértékének megállapítását a fővárossal, és a szakmai érdekképviseleti szervezetekkel való egyeztetés alapján állapítsák meg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.