Magyarország után Portugáliát is leminősítette a Fitch
Leminősítette az elsőrendű befektetői sávon belül Portugáliát csütörtökön a Fitch Ratings, amely szerint a portugál kormány és a bankrendszer finanszírozási környezete az eddigi adósosztályzatban figyelembe vettnél sokkal nehezebb.
A legnagyobb európai hitelminősítő csütörtök esti londoni bejelentése szerint a hosszú futamidejű portugál külső és hazai államadósság besorolása az eddigi "AA mínusz"-ról egy fokozattal "A plusz"-ra, a rövid lejáratú állami kötelezettségek osztályzata "F1 plusz"-ról "F1"-re romlik.
A hosszú távú besorolások kilátása további leminősítés lehetőségére utaló negatív. Indoklásában a Fitch kiemelte, hogy jóllehet várhatóan teljesül a portugál kormány által az idei évre kitűzött 7,3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycél, ez azonban részben a hazai össztermék hozzávetőleg 1 százalékának megfelelő értékű egyszeri intézkedések eredménye lesz. Emiatt a 2011-re kitűzött strukturális szintű költségvetési kiigazítás - amelynek tervezett mértéke megközelíti a GDP 4 százalékát - "rendkívüli kihívás" lesz, különösen abban az esetben, ha a portugál gazdaság a Fitch várakozásának megfelelően jövőre recesszióba süllyed vissza - áll az elemzésben.
A hitelminősítők egymás után jelentik be az euróövezeti tagállamokra vonatkozó negatív besorolási lépéseket. A Moody's Investors Service a héten leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Portugália kormánykötvény-adósságának szintén elsőrendű, "A1" szintű osztályzatát, a portugál gazdaság hosszú távú kilátásainak bizonytalanságaira, a piaci finanszírozás magas költségeinek várható káros hatásaira hivatkozva.
A Moody's a múlt héten szinte példátlanul agresszív, egyszerre öt fokozatú leminősítéssel megvonta Írország elsőrendű adósosztályzatát, a bankveszteségekkel kapcsolatos költségvetési terhekkel és az ír gazdaság bizonytalan kilátásaival indokolva a drasztikus lépést.
Írország egy hét alatt két nemzetközi hitelminősítőnél vesztette el elsőrendű besorolását, nem sokkal korábban ugyanis a Fitch Ratings szintén meredek, három fokozatú osztályzatrontással ugyancsak a közepes befektetői ajánlású sávba sorolta vissza az ír államadósságot. Így egy héten belül összesen nyolc fokozattal romlott az ír adósosztályzat.
A minap leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Belgium osztályzatainak kilátását a Standard & Poor's, a Moody's osztályzatrontást valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Spanyolország adósbesorolásait, és szintén további leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Görögország - nála már most sem befektetési ajánlású, "bóvli" - kormánykötvény-adósi besorolását.
E hét elején a Fitch Ratings leminősítést valószínűsítő negatív figyelőlistára vette Görögország még épphogy befektetésre ajánlott - a "bóvli" kategóriától egyetlen fokozatnyira lévő - adósbesorolásait. A Fitch lépése azt jelenti, hogy Görögországnak várhatóan nemsokára egyetlen hitelminősítőnél sem lesz befektetői ajánlású adósosztályzata.
A "három nagy" - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - közül ugyanis már csak a Fitch sorolja befektetésre ajánlott kategóriába a hosszú futamidejű görög államadósságot, "BBB mínusz" besorolással. Ez a befektetési ajánlású osztályzati sáv legalsó szintje, és ha a Fitch innen tovább rontja a görög besorolást, azzal Görögország ennél a cégnél is átkerül a befektetésre már nem ajánlott adósosztályzati csoportba. A Fitch Ratings a hét eleji bejelentéshez fűzött kommentárjában meg is jegyezte, hogy a negatív figyelőlista Görögország leminősítésének "fokozott valószínűségét" jelzi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.