2010. december. 17. 17:35 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 17. 17:18 Gazdaság

Londoni elemzők újabb MNB-kamatemelést várnak

Lát érdemi esélyt a múlt havi szigorítás nyomán kialakult 5,50 százalékos MNB-alapkamat jövő heti újabb emelésére az MTI felmérésébe bevont londoni felzárkózó piaci elemzők némelyike, jóllehet ez továbbra sem konszenzusos vélemény a Cityben.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési és elemző részlegének szakértői a magyar jegybank Monetáris Tanácsának idei utolsó ülése előtt adott előrejelzésükben úgy fogalmaztak, hogy "nagy a valószínűsége" egy újabb negyed százalékpontos emelésnek a hétfői kamatdöntő értekezleten. A GS elemzői szerint az inflációs kilátásokat tekintve a kamatpolitikai érvek egyensúlyban vannak: az éves összevetésű, teljes kosárra számolt infláció jóval a 3 százalékos cél felett jár, ráadásul a Goldman Sachs várakozása szerint még tovább emelkedik, és 2011-2012-ben is a célszint felett marad.

Az inflációt mindazonáltal jelentős részben az élelmiszer- és az energiaárak hajtják, miközben az ezeket kiszűrő maginfláció továbbra is alacsony. Ez arra vall, hogy ellátási oldali ársokkról van szó, amellyel szemben a kamatemelés nem lenne hatékony - vélekedtek a GS elemzői.

A ház szerint a hétfői kamatdöntést végső soron egyébként is pénzügyi stabilitási megfontolások befolyásolják majd. A magyar adósságtörlesztési leállás kockázatára köthető biztosítási tranzakciók (CDS) árazásai az utóbbi időben kissé csökkentek, jóllehet - részben a Moody's-leminősítés miatt - nem olyan mértékben és később is, mint a többi térségi felzárkózó gazdaság esetében. A forint erősödött, főleg a külső környezet javulásának köszönhetően, és a kötvényhozamok is csökkentek. A magyar befektetési termékeket terhelő kockázati felárak azonban még mindig "nagyon magasak", a forint továbbra is érzékeny a külső fejleményekre, és megvan a kockázata annak is, hogy Fitch Ratings hitelminősítő - a Moody's múlt heti példáját követve  - szintén a leggyengébb befektetői szintre rontja a magyar adósosztályzatokat.

A GS elemzői szerint emellett a Monetáris Tanács saját hitelességét is erősíteni akarhatja, miután többször jelezte, hogy használni fogja pénzügypolitikai eszközeit az infláció leszorítására, márpedig az inflációs kilátások nem változtak a novemberi kamatemelés óta.

A Goldman Sachs londoni szakértői azt is valószínűsítik, hogy az MNB monetáris testülete saját függetlenségének hangsúlyozására is kísérletet tehet egy újabb kamatszigorítással, tekintettel a tanácstagok kijelölése módjának megváltoztatásáról szóló javaslatra, amelynek alapján a kormány komoly szerephez jutna  a Monetáris Tanács összetételének meghatározásában.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja ugyanakkor úgy vélekedett pénteki előrejelzésében, hogy Magyarország az alacsony (mag)infláció és az eddigi is viszonylag magas jegybanki kamat miatt nem tartozott "a korai szigorítási (kezdet) valószínű jelöltjei közé". A ház felzárkózó piaci elemzői szerint hétfőn nem várható kamatmódosítás, ám mivel az MNB most már kamatemelési pályán van, a jövő év első negyedében valószínűsíthető további, összesen fél százalékpontnyi szigorítás.

A 4cast nevű vezető pénzügyi tanácsadó csoport szakelemzői - akik a novemberi negyed százalékpontos MNB-kamatemelést is megjósolták a kamattartást valószínűsítő szélesebb konszenzus ellenében - ugyanakkor hétfőre is hasonló szigorítást várnak. A 4cast szerint a piaci és az inflációs környezetet tekintve "meglehetősen ésszerű" ez a várakozás. A ház szerint a következő néhány hónapban még hozzávetőleg egy teljes százalékpontnyi kamatemelésre lehet szükség ahhoz, hogy az inflációs előrejelzést közelíteni lehessen a 3 százalékos célhoz.

A cég szerint mindemellett a magyar gazdaság kockázati környezete is "egyértelműen" romlott a Monetáris Tanács legutóbbi ülése óta, ráadásul a térség egészére jellemző ütemnél gyorsabban. A 4cast szakértői úgy vélik, hogy a forint legutóbbi erősödéséhez - a kedvezőbb külső környezet mellett - a magyar jegybank által használt kemény hangvétel járult hozzá, a magyar befektetési termékekre nehezedő nyomás jelentős része ugyanakkor a magyar kormány költségvetési politikájának következménye.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői - akik novemberben szintén az MNB-kamatemelést megjósló citybeli kisebbséghez tartoztak - előrejelzésükben ugyancsak azt jósolták, hogy bár a hétfői monetáris tanácsi ülés eredménye valószínűleg szorosabb lesz a múlt havinál, a "héják" azonban jó eséllyel "ismét felülkerekednek", és várható egy újabb negyed százalékpontos kamatemelés. A cég londoni elemzői szerint összességében a magyar kockázati környezet - ha nem is romlott "masszív mértékben" november óta - nyilvánvalóan "nem is javult", vagyis azok az aggályok, amelyeket az MNB a magyar kockázati profillal kapcsolatban akkor táplált, most is megvannak.  

Az egyik legnagyobb citybeli befektetési tanácsadó cég, a Capital Economics felzárkózó piaci elemzői ugyanakkor előrejelzésükben egyelőre nem valószínűsítettek további MNB-kamatemelést. Érveik között szerepel, hogy a maginfláció jóval a célszint alatt van, jelenleg 1,8 százalék éves szinten, és amikor legutóbb - 2005 közepén - ilyen alacsony volt, arra az MNB kamatcsökkentéssel reagált. 

A ház szerint a múlt havi "meglepetésszerű" MNB-kamatemelést leginkább a kormányzat legutóbbi gazdaságpolitikai lépéseire adott "megrovó" válasznak lehet tekinteni. A Capital Economics mindent egybevetve még egy negyed százalékpontos kamatemelést vett be prognózisába 2011 első negyedévére, és azzal számol, hogy az MNB alapkamata az így kialakuló 5,75 százalékon marad 2012-ig. A ház elismeri ugyanakkor, hogy a piac már 2011 közepére 6,50 százalékos MNB-kamatot áraz.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.