2010. november. 09. 09:18 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 09. 10:25 Gazdaság

Duplázott a Richter

A megelőző évit és a várakozásokat is jelentősen meghaladó harmadik negyedéves eredményekről számolt be kedd hajnalban közétett gyorsjelentésében a Richter.

A magyar  gyógyszergyártó konszolidált árbevétele a július és szeptember közötti három hónapban 78,37 milliárd forint volt, ami bő negyedével több a 2010 hasonló időszakában elért forgalomnál, míg az üzemi eredmény két és félszeresére, 22,90 milliárd forintra ugrott. Az adózott profit esetében is számottevő növekedést mértek, annak ellenére, hogy pénzügyi soron ezúttal 3,14 milliárdos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni a csoport: a 19,5 milliárdos nettó nyereség közel duplája a tavalyinak, s majdnem másfélszerese az elemzők által vártnak.

Egyszeri tétel

Az árbevétel és a nyereség vártnál nagyobb mértékű növekedésében ugyanakkor – ahogy erre a Richter gyorsjelentésében fel is hívta a figyelmet – jelentős szerepet játszott, hogy az oroszországi forgalmat igencsak megdobták azok az előszállítások, amelyekkel a 2010. szeptember 1-jével hatályba lépő jogszabályi változásokra kívánt a társaság felkészülni. A cég tájékoztatása szerint ezek értéke megközelítőleg kéthavi átlagos értékesítést tesz ki, azaz nagyjából 40-45 millió euróra (11-12,5 milliárd forintra) rúghat, s a következő negyedévekben ez várhatóan forgalomcsökkenésként jelenik majd meg a gyorsjelentésekben.

Erős FÁK és Magyaország

Mindettől függetlenül a Richter igen erős első kilenc hónapot zárt szeptember végén. Az első három negyedévben a csoport árbevétele 215,68 milliárd forintot tett ki, 9,4 százalékkal többet, mint 2009-ben (euróban ez 782 milliót, s 12,9 százalékos bővülést jelent). A adózott nyereség ez idő alatt 54,1 százalékkal gyarapodott, s elérte a 57,67 milliárd forintot.

A főbb piacok közül – részben az előszállítás eredményeként – természetesen a FÁK régióban bővült a leggyorsabban az értékesítés. A szovjet utódállamokban (a csoport gyógyszergyártási szegmense) a 2009-esnél 40 százalékkal magasabb, 304,8 millió eurós forgalmat realizált a csoport (ennek nagyjából 70 százalékát Oroszországban). Úgy fest ugyanakkor, hogy kezd talpra állni a magyar piac is: itthon a Richter 24,61 milliárd forint értékben adott el gyógyszereket, ez pedig 7 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest.

Visszaesés Lengyelországban és az USA-ban

Egy hajszállal gyengébben teljesített az Európai Unióban a csoport. Az EU számukra legfontosabb nemzeti piacán, Lengyelországban 2,9 százalékkal csökkent az euróban mért forgalom (50,3 millióra), s a 15 régi tagállamban is csak 1,1 százalékos növekedést értek el. A jelentős forgalma miatt szintén külön kezelt Romániában és a többi 2004 után csatlakozott 9 tagállamban ugyanakkor már nagyobb mértékű bővülést regisztráltak: keleti szomszédunknál közel hatodával, míg a többi államban összesítve 8,9 százalékkal ugrott meg az árbevétel. Összességében így az EU-ban 168,8 millió euró értékben adott el gyógyszereket a csoport, ez pedig 3,8 százalékos gyarapodásnak felel meg.

Csökkent azonban a forgalom az Egyesült Államokban, igaz a vártnál egyelőre kisebb mértékben. Tavaly a Richter a tengerentúlon igen jól teljesített, így az erős bázis miatt a cégvezetés már korábban jelezte, hogy 2010-ben gyengébb számok várhatóak. Legutóbb Bogsch Erik vezérigazgató 20-25 százalékos egész éves visszaesést prognosztizált, az első kilenc hónapban azonban csak tizedével csökkent az árbevétel.

Felvásárlások

Mindenképpen meg kell említeni, hogy a harmadik negyedév lezárása óta a Richter két jelentős akvizíciót is bejelentett. A cég október 7-én közölte, hogy 100 százalékos részesedést szerzett a PregLem Holding SA - egy ez idáig magánkézben lévő, svájci székhelyű, nőgyógyászati rendellenességek, illetve meddőség kezelésére szakosodott - gyógyszeripari vállalatban. A Richter átvételkor 150 millió svájci frankot (nagyjából 30 milliárd forintot) fizetett a cégért, emellett a megállapodás értelmében az eladók összesen további legfeljebb 295 millió frank mérföldkő bevételre jogosultak, amennyiben az összes előírt mérföldkő feltétel teljesül.

Egy hónappal később a Richter bejelentette, hogy 236,5 millió euróért (majd 65 milliárd forinttért) megszerzi a Grünenthal – egy független, családi tulajdonban lévő, kutatás orientált, aacheni székhelyű cég - hét különböző márkanevű készítményt tartalmazó fogamzásgátló portfolióját. A magyar cég tájékoztatása szerint tranzakciót ugyan még a német versenyhivatalnak jóvá kell hagynia, a felek várakozásai szerint azonban erre minden bizonnyal még idén decemberbe sor kerül, azaz 2011-ben valószínűleg már a Richter értékesítheti a most megvásárolt termékeket, amelyek összesített forgalma 2009-ben elérte a 72 millió eurót.

A két tranzakció összértéke, (ha a PregLem akvizíció esetében egyelőre csak a most esedékes összeget vesszük figyelembe) mint látható nagyjából 90 milliárd forint, amit elvileg a cég fedezni tudna készpénzállományából, utóbbi ugyanis a mostani gyorsjelentés alapján 111, 5 milliárd forintra rúgott a harmadik negyedév végén. Bogsch Erik ugyanakkor korábban jelezte, hogy a Grünenthal-felvásárlást részben saját forrásból, részben hitelből finanszírozza a Richter, mivel a csoport szeretné megőrizni mozgásterét.

Ecoline

zöldhasú
Hirdetés