2010. október. 14. 16:53 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 14. 16:50 Gazdaság

Tovább javult a magyar adósságkockázat megítélése Londonban

Csütörtökön meredeken tovább javult a magyar államadósság törlesztéskockázati megítélése a londoni piacon, miután előző nap − a költségvetési célok tartását megerősítő miniszterelnöki bejelentés után − szintén jelentősen csökkent a magyar törlesztésbiztosítási tranzakciók árazása.

Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint ugyanakkor a bejelentett adóintézkedések − jóllehet végrehajtásuk esetén jövőre "kényelmesen" elérhető a hiánycél − ideiglenes jellegük miatt 2012-re már "komolyabb kérdőjeleket" vetnek fel kiadási oldalt érintő lépések nélkül. 

A CMA DataVision, az egyik legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató szakelemzői elmondták: a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása a csütörtöki londoni kereskedésben 248 bázispont környékén mozgott a 258,2 bázispontos előző esti zárás után. Egy nappal korábban a magyar CDS-kontraktusok 270,2 bázisponton zártak, a múlt hónap elején pedig még 370 bázisponthoz közeli magyar CDS-árfolyamokat mértek a londoni piacon.
 
A csütörtökre kialakult árazás azt jelenti, hogy a magyar szuverén törlesztési leállás kockázatára biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők jelenleg 248 ezer euró körüli éves díjat kérnek minden 10 millió euró magyar államadósság után a befektetőktől az irányadó ötéves futamidőre. A magyar CDS-kontraktusok így két nap alatt 22 ezer euróval, egy hónap alatt 120 ezer euróval lettek olcsóbbak. A CDS-díjszabások azt jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek adósságára az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak

A CMA szakelemzői kiemelték, hogy a cég által folyamatosan figyelt szuverén adósok közül Magyarország kockázat biztosítási díjszabása javult a legnagyobb mértékben a csütörtöki londoni kereskedésben. A magyar CDS-tranzakciók árazása legutóbb májusban járt 250 bázispont alatt, és jelenleg sokkal alacsonyabb több euróövezeti tagországénál is, jelezve, hogy a piac jóval biztonságosabb államadósnak tekinti Magyarországot, mint néhány valutauniós tagállamot. Görögország CDS-díjszabása csütörtökön például 673-674 bázisponton ingadozott, vagyis több mint a két és félszerese volt a magyar árazásnak. Írország 404, Portugália 368 bázispont környékén járt csütörtökön.

Londoni felzárkózó piaci elemzők csütörtöki értékeléseikben ugyanakkor a hosszabb távú költségvetési kilátások szempontjából problémásnak ítélték a magyar kormányfő által előző nap bejelentett adóintézkedések ideiglenes jellegét. A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni befektetési tanácsadó csoport kommentárjában felidézte, hogy minap elkészített saját becslése szerint 350 milliárd forint értékű költségvetési intézkedés szükséges a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalékra csökkentéséhez.

A ház felzárkózó piaci elemzői szerint a most bejelentett magyarországi adótervekkel ez "kényelmesen túl is teljesíthető". Az intézkedések időleges mivolta azonban azt jelenti, hogy 2012-vel kapcsolatban már nagyobb kérdőjelek merülnek fel, és ha nem lesz meredek gazdasági fellendülés − ami szinte biztos −, akkor abban az évben jó eséllyel további költségvetési intézkedések válnak szükségessé a hiány újbóli növekedésének elkerülésére.
 
A Capital Economics szerint a kormányzati tervek a magyar gazdaság legingatagabb elemeit sújtják a legkeményebben. A cég szerint például a bankokra kivetett különadó további nyomást gyakorol a pénzügyi szektorra, amely már egyébként is küszködik a rossz kinnlevőségek meredek emelkedésének hatásaival. Mindemellett a magyar kormány "kitért" a szükséges szerkezeti reformok elől, különös tekintettel a továbbra is viszonylag magas szociális kiadásokra − áll a cég csütörtöki elemzésében.
 
A Capital Economics szerint mindent egybevetve a piacokon jó fogadtatásra lelnek ugyan Orbán Viktor miniszterelnök bejelentései, a cég elemzői azonban továbbra is "óvatosan borúlátók" azzal kapcsolatban, hogy a kormány teljesíteni tudja-e költségvetési ígéreteit, és szerintük "ezt a nézetet valószínűleg a hitelminősítők is osztják majd".

A Capital Economics becslései szerint a jövő évi államháztartási hiány a hazai össztermék 3-3,5 százaléka között lesz, ami elégséges ugyan a GDP-arányos államadósság-ráta stabilizálásához valamivel 80 százalék alatti szinten, ám az adósság-állomány a következő időszakban továbbra is a legmagasabb lesz a térségben. A ház szerint mindezek alapján a magyar kormánynak változatlanul "szűk ösvényen kell egyensúlyoznia", és a forint kiszolgáltatott marad a befektetői hangulat hullámzásainak.
 
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői csütörtöki kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy az eddig bejelentett tervek alapján a hiánycsökkentés zöme "torzító jellegű" adóintézkedésekből ered,kiadás oldalon érdemi csökkentések vagy reformok nélkül. A cég elemzői kiemelték, hogy nem történt említés a közszféra béreinek és egyéb költségek csökkentéséről.
 
A JP Morgan szerint mindazonáltal lehetséges, hogy hétfőn, amikor a parlament előtt részleteiben ismertetik az intézkedéseket, elhangzanak majd bejelentések bizonyos mértékű kiadáscsökkentésről, "javítva a költségvetési kiigazítás minőségét".

 

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.