Így jutunk mások pénzéhez: adósbesorolások, CDS-árak Közép- és Kelet-Európában
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision szerint a világ legkockázatosabb államadósa tavaly Venezuela volt; közvetlenül utána Ukrajna következett. Ukrajna adósbesorolását azonban a Standard & Poor's, arra hivatkozva, hogy a korábbi magas politikai kockázat mára enyhült, egy kategóriával megemelte.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának pénteki londoni bejelentése szerint a cég az eddigi CCC pluszról B mínuszra javította a hosszú lejáratú ukrán devizaadósság besorolását. A rövid futamú devizaadósság osztályzata maradt az eddigi C szinten, de a hazai valutában fennálló állami kötelezettségek besorolása B mínusz/C-ről B/B-re javult.
Ezek a besorolások változatlanul igen mélyen a spekulatív – magas hozamú – kategóriában vannak, messze a befektetésre ajánlott szintektől. Az ukrán adósosztályzatokra ugyanakkor további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást hagyott érvényben a Standard & Poor's.
A CCC plusz minden idők legrosszabb szuverén adósi besorolása volt valamely nagy európai gazdaság esetében. Ukrajnát a nagy londoni házak jó ideje a világ legkockázatosabb adósai között tartják nyilván.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató cég, a CMA DataVision a 2009-es év adóskockázati fejleményeit összegző, december végén kiadott összehasonlító elemzése szerint – amely a szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása alapján listázta az egyes gazdaságokat – a világ legkockázatosabb államadósa tavaly Venezuela volt; közvetlenül utána Ukrajna következett.
A tíz legkockázatosabb tavalyi adós ország CMA-listáján ugyanakkor szerepelt az euróövezeti tag Görögország is, amely súlyos adósság- és költségvetési gondokkal küszködik.
Az ukrán besorolások pénteki javításához fűzött londoni elemzésében a Standard & Poor's kiemelte: a cég véleménye szerint az új ukrán kormánykoalíció megalakításával megnyílt az út a gazdaságpolitika jobb összehangolása, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) fenntartott kapcsolatok megújítása felé.
A 16,4 milliárd dolláros készenléti IMF-keret nyújtotta finanszírozási lehetőség alapvető fontosságú lesz az ukrán pénzügypolitikai és gazdasági stabilitásba vetett bizalom erősítése, az idei költségvetés egy részének finanszírozása, valamint az ukrán nyugdíjrendszer és a Naftogaz állami gázipari vállalat pénzügyi helyzetének javítása szempontjából – áll az S&P pénteki elemzésében.
A hitelminősítő szerint az osztályzatokra érvényes pozitív kilátás annak lehetőségét tükrözi, hogy az új kormány összehangoltabban tud együttműködni majd az elnöki apparátussal, és így fenntarthatóbb költségvetési helyzet érhető el.
A pozitív kilátás tükrözi emellett annak lehetőségét is, hogy a legutóbbi választások eredményeként hosszabb politikai ciklus következhet. Egyúttal a döntéshozói körben is ritkábbak lesznek a személycserék az elmúlt hat évben tapasztalthoz képest, csökkentve a politikailag vezérelt döntéshozatal kockázatát a költségvetési szférában – áll a Standard & Poor's elemzésében.
|
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.