Az állam az orosz Mol-részvények visszavásárlásáról tárgyal
Magyarország tárgyalásokat kezdett az orosz Szurgutnyeftyegaz kezében lévő 21,2 százaléknyi Mol-részvényről − jelentette be szerdán a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.
"Magyarország elkötelezett a nemzeti érdekek határozott érvényesítése mellett minden stratégiai jelentőségű területen. E tekintetben a kormány kulcsfontosságú területnek tekinti az energiaszektort és a jogi lehetőségek határáig erősíteni akarja az állam szerepét" − idézte a Reuters az NFM közleményét. Magyarország és Oroszország megnyugtató megoldásra törekszik a lehető legrövidebb időn belül − fűzte hozzá az NFM.
A Reuters emlékeztet arra, hogy a Szurgutnyeftyegaz az osztrák OMV-től vásárolta meg a Mol részvényeit tavaly 1,4 milliárd euróért. A Mol barátságtalan felvásárlásnak minősítette a Szurgutnyeftyegaz befektetését, az orosz olajtársaság azóta sem vehetett részt a Mol közgyűlésein és a magyar cég nem fizetett osztalékot az elmúlt két évben.
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a Reutersnek adott júniusi nyilatkozatában már jelezte, hogy kívánatos lenne magyar kezekben tudni a Mol részvényeit, de elhárította a kérdést, vajon közvetlenül az állam vásárolná-e vissza a részvénycsomagot.
Magyar piaci elemzők szerint rövid távon kedvezően hatna a Mol-részvények árfolyamára, ha Magyarország visszavásárolnál a Szurgutnyeftyegaz Mol-pakettjét. Az viszont nem világos, hogy a költségvetés, amelynek a közösségi közlekedési vállalatok megmentését is meg kell oldania, hogyan teremthetné elő a Mol-részvények visszavásárláshoz szükséges összeget. "A jelenlegi helyzetben meglehetősen kétséges, hogy a piacok örömmel fogadnák az államadósság növekedését" − idézte a brit hírügynökség egy elemző véleményét.
A jelenlegi árfolyamon a Szurgutnyeftyegaz kezében lévő részvénypakett értéke 500 milliárd forintra tehető és a vásárláskor Magyarországnak még némi felárat is kellene fizetnie – hangsúlyozta a Reuters által idézett tőzsdei elemző.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.