A Fidesz a „háromszoros adóprés” miatt negatív az IMF-fel
A Fidesz-kormány nagyobb költségvetési kiadásokkal és adócsökkentésekkel próbálna könnyíteni a svájci frank drágulásától szenvedő devizahitelesek helyzetén, és ez az egyik fő tényezője a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szembeni negatív hozzáállásnak – állítja Eurasia Group vezető londoni gazdasági-politikai kockázatelemző és tanácsadó csoport.
A piaci hangulat, valamint az EU részéről megnyilvánuló nyomás végül jó eséllyel rászorítja majd a magyar kormányt új IMF-egyezség megkötésére - írják londoni elemzők legújabb helyzetértékelésükben.
Az Eurasia Group pénteki elemzése szerint a háztartásokat szorongató lakáshitelprést két járulékos tényező is erősíti: a pénzügypolitika – vagyis a még mindig viszonylag magas jegybanki kamatszint –, valamint a két éve érvényben lévő megszorító költségvetési politika. E „háromszoros hitelprés” is magyarázza, hogy a Fidesz „miért ennyire negatív” az IMF és az EU hiány- és takarékossági irányelvei iránt.
A kormány úgy látja: a költségvetési politika az egyetlen eszköz, amellyel serkentheti a növekedést, és amellyel valamelyest könnyíthető lenne a devizahitelesek helyzete, ráadásul a lakosság körében széleskörű a támogatottsága az IMF elleni kormányzati támadásoknak – áll az Eurasia elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.