Londoni forgatókönyvek az eurózóna felbomlására
Az euróövezet néhány éven belüli felbomlására egyre nagyobb esélyt látnak a vezető londoni befektetési és gazdaságelemző házak, bár ennek valószínűségét csökkentik a várható súlyos pénzügyi és jogi következmények.
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi tanácsadó csoport, a Capital Economics a legutóbbi hónapok fejleményeire alapozott helyzetértékelésében azt írta: most már 50 százalék feletti a valószínűsége annak, hogy jelenlegi formájában az euróövezet öt éven belül megszűnik. A ház szakértői a valutauniós térség adósság- és versenyképességi problémáinak, valamint strukturális gazdasági gyengeségeinek elemzése során jutottak erre a következtetésre.
A Capital Economics által felvázolt lehetséges változások között szerepel egy tagállam − minden valószínűség szerint Görögország − kilépése, akár önkéntes alapon, akár a többi tagország "felkérésére". A cég szerint emellett nem kizárható Németország távozása, egy egész országcsoport kilépése, vagy az euróövezet kettébomlása egy "északi" és egy "déli" euróra.
A ház londoni elemzői ugyanakkor "nagyon bizonytalannak" nevezik az általuk valószínűsített változások bekövetkeztének várható időpontját. A cég szerint "jók ok" van arra a feltételezésre, hogy drasztikus változások nem történnek a legközelebbi jövőben, tekintettel elsősorban az euróövezet fenntartása melletti széleskörű politikai elkötelezettségre. A Capital Economics mindazonáltal azzal számol, hogy a valutauniós térségen belüli piaci feszültségek a legnagyobb eséllyel a következő két-három évben "töréspontig erősödnek".
Az ING bankcsoport elemző csoportjának új forgatókönyve nem ad számszerű százalékos becslést az euróövezet felbomlásának esélyére, de megállapítja: az elmúlt hónapok fejleményei után "a legelszántabb európártiaknak is el kell ismerniük", hogy egyes tagországok kilépésének, illetve az euróövezet felbomlásának esélye "immár nem zéró".
Lehet, hogy ez nem küszöbönálló fejlemény, de a jelenlegi politikai és gazdasági klíma alapján "egyértelműnek" kell tekinteni azt a lehetőséget, hogy az euróövezeti tagállamok száma legalábbis csökkenni fog a következő években − áll az ING Londonban megjelent új elemzésében.
A bank szakértői sötét képet vázolnak fel arra az esetre, ha ez valóban bekövetkeznék, "drámainak és traumatikusnak" nevezve a várható hatásokat. A teljes felbomlásra kidolgozott forgatókönyv alapján a valutauniós térség gazdasági teljesítményének kumulatív visszaesése az első két évben megközelítené a 10 százalékot, ami mellett az elemzés szerint "eltörpülne" még az amerikai Lehman Brothers nagybank összeomlása utáni recesszió is.
Az ING szerint az egyes nemzetgazdaságok visszaesésének mértéke már az első évben a Németországra valószínűsített 4 százaléktól a Görögországban várható 9 százalékig terjedne. A súlyos recessziótól a környező gazdaságok sem menekülnének meg: az elemzés szerint a brit hazai össztermék (GDP) az első évben 3 százalékkal, Közép- és Kelet-Európában átlagosan 5 százalékkal zuhanna.
Görögország kilépése esetén az új drachma az ING számítási modellje szerint azonnal 80 százalékkal leértékelődne az euróval szemben. Az esetleges teljes felbomlás után az új német márka lenne az alapmérce, amelyhez képest Spanyolország, Portugália és Írország valutája 50 százalékkal, Olaszországé 25 százalékkal, Franciaországé 15 százalékkal, a Benelux-térségé, Ausztriáé és Finnországé 7,5 százalékkal értékelődne le − áll az elemzésben.
Az ING forgatókönyve szerint ez egyben azt is jelentené, hogy a "perifériális" országokban − köztük Spanyolországban és Portugáliában − kétszámjegyű ütemekre gyorsulna az infláció, miközben Németország "deflációs sokkot" élne át. Emellett "masszív" hozamkülönbségek is kialakulnának: a tízéves német kormánykötvény hozama 1 százalék alá esne, a peremgazdaságok azonos futamú kormányadósságainak hozama 7-12 százalék közötti sávban mozogna.
Az euróövezet fennmaradásának, illetve szétesésének esélyeiről meglehetősen eltérő előrejelzések vannak forgalomban a londoni Cityben. Az Economist Intelligence Unit (EIU) − a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző háza − nemrég 440 vállalat- és bankvezetőt kérdezett arról, hogy miként látják a valutaunió jövőjét. A felmérés kimutatta, hogy a válaszadók fele 50 százaléknál nagyobb eséllyel számol egy vagy több euróövezeti tagország három éven belüli kilépésével, több mint harmaduk szerint pedig legalább 25 százalékos a valószínűsége a valutaunió teljes felbomlásának.
A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő azonban június végén Londonban kiadott 22 oldalas elemzésében arra a következtetésre jutott, hogy a felbomlást valószínűtlenné teszik a jogi, pénzügyi és gazdasági akadályok és költségek. A Fitch előrejelzési modellje alapján Németország lenne az egyetlen jelenlegi eurózóna-tagország − talán még Franciaországgal együtt −, amely sikeresen újra meg tudná honosítani régi saját valutáját. E forgatókönyv alapján új zóna jönne létre, az új német márkára alapozva. A hitelminősítő szerint azonban még ennek sincsenek meg a jogi keretei.
Más nagy londoni házak szerint nem csupán az euróövezeti kilépés nehéz, de a görög válság miatt a belépés is meglehetősen nehézzé válhat. A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege nemrég például azt jósolta: a görög tapasztalatok nyomán az uniós pénzügyi hatóságok ezután már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.