2010. augusztus. 13. 14:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 13. 13:41 Gazdaság

Régiós GDP-körkép: a szlovákok hajráznak leginkább

A gazdasági helyzet javulását jelzik a több kelet-közép-európai országban pénteken ismertetett előzetes GDP-adatok, amelyek rendre jobbak lettek a vártnál: robusztus növekedés Csehországban, további GDP-emelkedés Szlovákiában, visszahúzódó recesszió Romániában.

Romániában 2008 óta először visszatért a növekedés a második negyedévben: a gazdaság teljesítménye 0,5 százalékkal bővült az első negyedévhez képest, amikor még 0,3 százalékos visszaesést regisztrált a statisztikai hivatal. Éves szinten még 0,5 százalékkal esett a GDP, de lényegesen kisebb ütemben az első negyedévi 2,6 százalékos mínusz után.

Szlovákiában sorban már az ötödik negyedévben bővült a GDP április és június között: az előző negyedévhez képest 1,2 százalékkal nőtt az ország GDP-je, az előző három hónapos időszak 0,8 százalékos pozitívuma után. Éves szinten az emelkedés 4,6 százalékra lassult a második negyedévben, az előző periódus 4,8 százalékáról.

Csehországban elsősorban a feldolgozóipari export bővülésének tudható be az erőteljes növekedés: az előző negyedévhez képest 0,8 százalékkal, az előző évhez viszonyítva 2,2 százalékkal javult a gazdaság teljesítménye, és az elemzők szerint a végleges adat ennél valószínűleg nagyobb lesz a rendkívül kedvező német GDP-adatoknak köszönhetően. A cseh gazdaság az előző negyedévben sikeresen kijött a recesszióból, a GDP 0,5 százalékkal, éves összevetésben 1,1 százalékkal gyarapodott.

Ausztria GDP-je 0,9 százalékkal nőtt az idei második negyedévben az első negyedévhez képest, és 1,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit − közölte a WIFO bécsi gazdaságkutató intézet. Az első negyedévben még stagnált az osztrák gazdaság. Az április-júniusi időszakban az export révén indult be a növekedés. A kivitel 2,2 százalékkal haladta meg az egy negyedévvel korábbit. Főként az osztrák export harmadát felszívó német gazdaság fellendülése tett jót az ausztriai vállalkozásoknak.

Ugyanakkor a beruházások, lassuló ütemben, de tovább csökkentek, 0,9 százalékkal maradtak el az első negyedévitől, amikor 2 százalékkal estek vissza negyedéves szinten. A lakossági és közösségi fogyasztás az előző negyedévivel azonos és csekély mértékben, 0,2 százalékkal bővült. Az ország 20 milliárd euró értékű nemzetközi többoldalú hitelegyezmény megkötésére is rákényszerült tavaly márciusban a Nemzetközi Valutaalap szervezésében.

A magyar gazdaság a második negyedévben éves összehasonlításban 1,0 százalékkal bővült a KSH péntek reggeli gyorsbecslése szerint. Az éves adat jobb a várakozásoknál, a negyedéves szintű stagnálás ugyanakkor kissé aggasztó.

zöldhasú
Hirdetés