2010. augusztus. 13. 10:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 13. 11:44 Gazdaság

KSH: a GDP 1,0 százalékkal nőtt a II. negyedévben

A bruttó hazai termék (GDP) az idén a második negyedévben 1,0 százalékkal, a naptárhatás kiszűrésével 0,8 százalékkal nőtt éves bázison, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint stagnált 2010 első negyedévéhez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az Ecostattal készített közös gyorsbecslése alapján pénteken.

A KSH most kiadott gyorsbecslése alapján az első félévben a magyar gazdaság 0,5 százalékkal nőtt. A KSH módosította a GDP idei első negyedévi, szezonálisan és naptárhatással kiigazított, 2009 IV. negyedévi bázison képzett adatot: a korábbi 0,9 százalékos növekedést 0,6 százalékra korrigálta. A most közölt adatok szerint az előző év azonos időszakához viszonyítva a II. negyedévben a szezonálisan és naptárhatással kiigazított GDP 0,1 százalékkal nőtt az első negyedévi 1,2 százalékos visszaesés után.

Az ipari adatok igen kedvezően alakultak, a második negyedévben a termelési index átlaga 13,7 százalék volt, ami elsősorban az export húzóerejével magyarázható - mondta Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője. Az építőipar viszont továbbra is mélyrepülésben van, a második negyedévi visszaesés kétszámjegyű – tette hozzá a szakember. A mezőgazdaság éves teljesítményét, noha a betakarítás eredményeit csak nagyrészt becsülni lehet, természetesen számba veszi a KSH, most az látható, hogy kétszámjegyű lesz a csökkenés - közölte a főosztályvezető. A további ágazatok közül a kereskedelem továbbra is visszaesést mutat, a szállítás kissé nőtt, a távközlés pedig válságállónak bizonyult, azaz bővült – mondta Szabó Péter. (A KSH szeptember 8-án teszi közzé a részletes II. negyedévi GDP-statisztikát.)

Kicsit az elemzők is meglepődtek

A vártnál valamivel gyorsabban nőtt a második negyedévben a magyar gazdaság, hiszen az elemzők 0,9 százalékos éves bővüléssel számoltak. Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint pozitívan hatott a második negyedéves növekedésre a készletek alakulása, stagnáltak a szolgáltatások. Vélhetően az exportorientált ipari termelés húzta felfelé a GDP-t. Az idei évre 0,9 százalékos, jövőre pedig 3 százalék körüli növekedést valószínűsít az elemző, aki megjegyezte, hogy a jövő évi GDP-nél kockázatot jelent a globális növekedési kilátások romlása, valamint a bankadó hatása.
 
Eppich Győző, az OTP Bank elemzője szerint is vannak kockázatok a jövő évi gazdasági növekedés kilátásaiban. Elmondta: a második negyedéves adatból is látható, hogy elsősorban a nemzetközi környezet segíti a magyar gazdaságot, ezért az Európa-szerte bejelentett fiskális kiigazító lépések a jövőben beárnyékolják a magyar gazdaság növekedési kilátásait is.

Az OTP Bank elemzője az idei évre 0,4 százalékos gazdasági növekedést vár, a második negyedéves adat alapján ez azonban feljebb tolódhat. Eppich Győző szerint a második negyedévben az építőipar és a mezőgazdaság lassította a növekedést, az ipari termelés viszont húzta a gazdaságot. Mindkét szakértő kiemelte a német GDP kiemelkedő, második negyedéves alakulását, amely pozitívan befolyásolhatja a magyar kilátásokat is.

zöldhasú
Hirdetés