Rekordot döntött a német GDP, de jó lett a francia is
Németországban a 20 éve történt újraegyesítés óta az idei második negyedévben bővült a legnagyobb mértékben a gazdaság, Franciaország bruttó hazai terméke (GDP) pedig a várakozásokat meghaladó mértékben nőtt.
Az április-júniusi időszakban 2,2 százalékkal nőtt a német GDP az előző negyedévhez képest, és 4,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit − közölte pénteken a német statisztikai hivatal (Destatis). A francia statisztikai hivatal (INSEE) ugyancsak pénteki jelentése szerint a GDP 0,6 százalékkal nőtt a második negyedévben az országban, főként a lakossági fogyasztás bővülésének hatására. A német és a francia statisztikai hivatal egyaránt előzetes adatokat közölt.
Elemzők kisebb növekedéssel számoltak mindkét esetben. A DowJones hírügynökségnek nyilatkozó szakértők előrejelzéseinek átlaga alapján Németországban negyedéves szinten 1,4 százalékos, éves összevetésben 2,6 százalékos bővülésre lehetett számítani, míg a Reuters elemzői konszenzusa 1,3 százalékos negyedéves szintű német GDP-növekedést valószínűsített. A francia GDP bővülése ugyanakkor csak kismértékben haladta meg az elemzők 0,5 százalékos növekedést valószínűsítő átlagát.
A német gazdaság − az Európai Unió legnagyobb nemzetgazdasága − négy negyedéven át tartó visszaesés után a tavalyi második negyedévben emelkedett ki a második világháború óta legmélyebb recesszióból, 2009 egészét tekintve azonban így is 4,9 százalékkal csökkent a GDP.
A 82 millió lakosú országban főként az export és a beruházások húzták ki a gazdaságot a válságból, és a második negyedévi rekord bővülés is főként ennek a két tényezőnek a hatása, ugyanakkor a belső − lakossági és közösségi − fogyasztás is hozzájárult a növekedéshez, amely az ország nyugati részének, az egykori NSZK gazdaságtörténetének alakulását tekintve 23 éves, 1987 tavasza óta nem tapasztalt nagyságú volt. A beruházások növekedését az időjárás is segítette; a hosszú, kemény tél miatt számos építkezésen hónapokig állt a munka, és csak a késői tavasszal, a második negyedévben lehetett ismét dolgozni.
Az euróövezet második számú gazdasága, az 1900 milliárd euró nagyságú francia nemzetgazdaság jóval lassabb ütemben bővül, elemzők szerint azért, mert Franciaország kevésbé épít a nemzetközi kereskedelemre, mint Németország, amely az export révén sokat profitál a nagy feltörekvő országok, például Kína fellendüléséből. A francia gazdaság teljesítményének bő 60 százalékát kitevő lakossági fogyasztás 0,4 százalékkal bővült negyedéves szinten az április-júniusi időszakban. A beruházások 0,8 százalékkal nőttek, a külkereskedelem alakulása azonban fékezte a GDP növekedését, főként azért, mert a roncsprémium-programok kifutása miatt visszaesett az autóexport, és növekedtek az energiaimport költségei.
Az egész euróövezetben gyorsult a gazdasági növekedés az tagországokban a második negyedévben − közölte pénteken az Európai Unió statisztikai hivatala. Április-június között 1,0 százalékkal bővült a 16 ország GDP-je negyedéves összehasonlításban, az előző negyedévben elért 0,2 százalékos növekedés után. Éves bázison 1,7 százalékkal nőtt a GDP, az első negyedévben 0,6 százalékos volt a tizenkét havi növekedés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.