„44 éve nem volt ilyen mély válság a német iparban”
Európa legnagyobb gazdaságában a munkahelyek 59 százalékát a kkv-k működtetik, de most ők is nagy bajban vannak. Az okoknak a BBC járt utána.
Európa legnagyobb gazdaságában a munkahelyek 59 százalékát a kkv-k működtetik, de most ők is nagy bajban vannak. Az okoknak a BBC járt utána.
Gyenge, de a vártnál egy picivel jobb GDP-adat érkezett Németországból. Az EU 0,9 százalékos növekedést tudott bemutatni, a nagy gazdaságok közül leginkább a francia húzta.
A geopolitikai kockázatok, a kialakult helyzeti hátrányok és a lassuló termelési volumen miatt minden korábbinál borúlátóbb hangulat alakult ki a németországi gép- és berendezésgyártó ágazat vállalatai körében a PwC könyvvizsgáló és tanácsadó cég legfrissebb felmérése szerint.
Óva intik a Volkswagen dolgozói a cég vezetését attól, hogy „történelmi hibát” kövessen el, és valóra váltsa a tömeges leépítést és a – Németországban példátlannak számító – gyárbezárásokat is magában foglaló tervét.
A német exportőrök súlyos recesszióval néznek szembe, az ország gazdasági modellje pedig jelentős nyomás alá került – jelezte a Német Nagykereskedelmi, Külkereskedelmi és Szolgáltatási Szövetség (Bundesverband Großhandel, Außenhandel, Dienstleistungen – BGA).
Európa legtöbb nagy országában egész jól teljesített a gazdaság, a kivétel Németország.
Keményen bírálta a svájci kormány gazdasági államtitkársága az Orbán-kormány diszkriminatívnak tartott politikáját, miután a HVG rákérdezett az ottani sajtóhírekre, amelyek szerint a magyarok hülyének nézik Svájcot.
Magyarországra is hathat a német kereslet gyengülése.
Európa legnagyobb gazdasága ugyan megelőzte Japánt, és a harmadik helyre lépett elő az USA és Kína mögött, de a kilátásai nem jók, mert strukturális gondok miatt a növekedésnek hiányoznak az alapfeltételei.
Különösen Magyarországot, Csehországot és Szlovákiát érintheti rosszul a német gazdaság recessziója, amely nem konjunkturális, hanem strukturális, vagyis hosszú ideig eltarthat. A német autóipar Közép-Európát hátországnak tekintette, de lemaradt az átállásban az elektromos járművekre.
Befagyasztotta az államháztartási kiadásokat a német kormány, és a jövő évi költségvetést is kénytelen teljesen újratervezni, miután a szövetségi alkotmánybíróság ítélete értelmében alkotmányellenes a koronavírus-járvány leküzdésére megszavazott hitelek átcsoportosítása más célokra. Mindez, amellett, hogy rendkívül súlyos pénzügyi válsághelyzetet teremt, idő előtt felrobbanthatja az Olaf Scholz vezette hárompárti koalíciót. A Deutsche Welle riportja.
Németország lesz a világ egyetlen nagy gazdasága, amely 2023-ban zsugorodik. A bajok ugyan eltérnek a 90-es évek végitől, de ismét nagy adag reformra lenne szükség a versenyképesség helyreállításához. A német visszaesést pedig hazánk hatványozottan megszenvedi.